SÓJA, CO O NÍ VLASTNĚ VÍME?

soja

 

 

Že sója a výrobky z ní patří ke zdravým potravinám, víme dnes už všichni. Pojďme se společně podívat, čím je sója pro naše tělo tak výjimečná. Sója obsahuje fytoestrogeny, omega-3 mastné kyseliny, vit. E, draslík, hořčík, selen, kyselinu listovou a především kvalitní rostlinnou bílkovinu, která nám může pomoci kompletně nahradit živočišné bílkoviny pocházející z masa.

  • Sója se skutečně dá nazvat superpotravinou, která zlepšuje zdraví hned v několika směrech Je to nejbohatší zdroj velmi účinných fytoestrogenů. Působí tak preventivně proti srdečně-cevním nemocem, rakovině nebo osteoporóze, ovlivňuje příznaky menopauzy a menstruace. Sóju pěstovali v Číně už v 11.století, zraje v luscích podobně jako fazole a vyskytuje se v barvě zelené, žluté, černé nebo hnědé.
  • Sója a laktózová intolerance
  • Někteří lidé špatně dokážou strávit laktózu - tedy mléčný cukr. Při kaktózové intoleranci trpí bolestmi žaludku a průjmem po konzumaci mléčných výrobků nebo samotného mléka. Sójové potraviny  bohatého na bílkoviny s vápník mohou tito lidé jíst bez problémů.
  • Sója a bílkovina
  • Jedná se o vynikající  zdroj rostlinných bílkovin, kromě toho při náhradě živočišných bílkovin sójou získá náš organizmus ještě navíc vitamíny a minerální látky. Sója obsahuje zdravý tuk bez cholesterolu.
  • Sója a naše zdraví
  • Nejvýznamnější zdravotní účinky se týkají především kardiovaskulárního systému, tedy srdce a cév. Vědecké studie ukazují, že konzumace sóji pomáhá k poklesu cholesterolu. A tím i k poklesu rizika ischemické choroby srdeční a mozkové mrtvice.
  • Sóju můžeme zařadit také k potravinám, které obsahují látky s protirakovinným účinkem.

Sójové výrobky najdeme dnes v supermarketu v různých variacích, stejně tak existuje mnoho způsobů jejich přípravy, aby si každý z nás mohl pro sebe vybrat ten nejchutnější. Na závěr možná ještě jedna poznámka, sója je sice skvělou potravinou, ale také skvělým absorbentem škodlivin z okolí, ve kterém byla vypěstována, takže vždy pozor na zdroj a také na to, zda nebyla geneticky modifikována. Pokud se podíváme na etiketu na obalu daného výrobku, měli bychom tam správně tyto informace nalézt.

Autor: e-shop Puritas©