Šest úžasných bylin pro vaši imunitu

Šest úžasných bylin pro vaši imunitu

 

Podzim a zima nemusí být nutně ve znamení chřipek, nachlazení a špatné nálady. Byliny pomáhají! Zkuste třeba tyto.

Růže šípková - šípek

Plody Růže šípkové, které známe pod názvem šípek, nesmí chybět v žádném čaji na chřipku, anginu, nachlazení nebo zánět průdušek. Šípky obsahují velké množství vitamínu C a dalších látek. Ty společně působí u všech typů zánětů v těle. Šípky celkově podporují imunitu, mírně snižují krevní tlak a také působí proti zánětům žil. Obsažený vitamín C se podílí při léčbě artróz a bolestí kloubů. Málo známé je však působení pupenů ze šípkového stromu. Tinktura z pupenů Šípku nejlépe v kombinaci s dalšími pupenovými výluhy, zlepšuje vykašlávání a velmi pozitivně působí zejména u dětí při astmatických potížích způsobených stresem.

Kondurango – Marsdénie kondurangová

Marsdénie kondurangová je keř, který najdeme zejména na území Bolívie a Ekvádoru. Jeho léčivá kůra se dováží i k nám do Evropy. Používá se jak ve formě čaje, tak i ve formě výluhu – tinktury. Bylina má velmi výraznou chuť, která může citlivým osobám vadit. Ti pak užívají spíše tinkturu. Kondurango velmi účinně podporuje imunitu a specificky pak při onkologických onemocněních trávicího traktu. Bylina stimuluje tvorbu trávicích enzymů zejména slinivky břišní. Podporuje chuť k jídlu, působí proti zánětům zažívacího traktu. Nejúčinnější forma je tinktura podávaná před jídlem.

Čekanka obecná

Zajímavostí této nádherné, modře kvetoucí byliny je, že její kořen obsahuje polysacharid inulin. Ten působí ve střevech jako „výživa“ pro naše přátelské bakterie. Proto se mu říká prebiotikum. Střeva, to je základ imunity. Bez prebiotik naše imunita pokulhává. Dostatečným dodáváním inulinu můžeme znatelně zvýšit efektivitu práce našeho imunitního systému.

Ořešák královský

Mohutný strom, který nám dává vynikající plody. Má však pro nás připravenou i jinou svoji část, a to jsou mladé pupeny. V nich se skrývá velká přírodní síla, která působí podpůrně na imunitní systém, působí při celkových zánětech, bakteriálních infekcích, proti akné a nadměrné potivosti. Působí proti některým druhům stafylokoků a parazitů. Snižuje záněty dásní.

Lichořeřišnice větší

Barevně kvetoucí jednoletka, která dříve nechyběla na žádné zahrádce či v okenním truhlíku. Už naše babičky věděly, že účinně podporuje imunitu a působí při zánětech horních cest dýchacích. Lichořeřišnice je účinná při virové i bakteriální infekci, a to zejména v oblasti močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, plic a průdušek a také ledvin a střev. Má vlastně všestranné využití. Květy můžete přímo konzumovat nebo jimi zdobit pokrmy, z plodů a listů připravit čaj, poupata naložit jako kapary nebo z nich udělat účinnou tinkturu.

Příroda má lék na všechny naše bolístky. Jen jej objevit!