S čím si banány poradí lépe než prášky

7-banany

 

Banány by měl do svého jídelníčku zařadit každý. Obsahují přírodní cukry dodávající rychle velké množství energie a také velké množství vlákniny. Přes svou kaloričnost jsou banány prokázaným pomocníkem při řadě problémů:

1. Vysoký tlak. Mnoha lidem trpícím vysokým tlakem se nedostává draslíku. Naopak solí se v jejich těle zadržuje nadbytek. Draslík váže soli a pomáhá je z organismu odstraňovat. Bohatým zdrojem draslíku jsou právě banány. Průměrný obsah ve 100g banánu: 400 mg.

2. Snížení stresu. Banán je právem pokládán za „antistresové“ ovoce. Obsahuje nezbytné vitamíny a stopové prvky ovlivňující látkovou výměnu a také úroveň stimulátorů stresu v organismu (viz také: bod 6).

3. Zlepšení zraku. Banány obsahují karoten působící jako provitamín A, který má velký význam pro zdravý zrak. Obsah karotenu ve 100g banánu: 0, 021 mg.


4. Zácpa a nadýmání. Banány obsahují pektin. Kromě snižování hladiny cholesterolu a schopnosti vázat těžké kovy a odvádět je z organismu působí pektin jako probiotikum stimulující trávicí proces. Působí proti vzniku nadýmání a má lehce projímavý účinek.

5. Premenstruační syndrom. Banány jsou zdrojem vitamínu B6 (0,29mg ve 100g ovoce), nezbytného pro funkci řadu enzymů. Mezi jiným tak pozitivně působí ve smyslu snížení premenstruačního napětí.

6. Deprese. Banány obsahují aminokyselinu tryptofan. Jedním z derivátů tryptofanu je serotonin, který se v centrální nervové soustavě podílí především na vzniku nálad. Jeho snížené množství vede k podrážděnosti a ke stavům smutku. Dva banány denně vám tedy rozhodně nemohou uškodit!

7. Hubnutí. Banán je sladké ovoce, přitom ale může být součástí jakékoli diety. Obsahuje mnoho ve vodě rozpustné vlákniny. Když se vlákna dostanou do trávicího traktu, nasáknou vodou a vytvářejí pocit plnosti. Cítíte se syti dříve a déle.

Zdroj: http://www.prokondici.cz/7-problemu-s-nimiz-si-banany-poradi-lepe-nez-prasky/