Proč ráno pít teplou vodu s citrónovou šťávou

lemon-water

 

Ať jste mladá matka, sportovní trenér, prodavačka, byznysmen nebo učitel jógy, to, jak začínáte den, je pro vaše zdraví zcela zásadní.

Tradice Ajurvédy učí, že veškeré naše skutky buď naši odolnost vůči nemocem posilují, nebo ji ničí.

Ájurvéda je 5000 let stará nauka o zdraví těla a mysli. Zabývá se podrobně nejen léčbou, ale i prevencí nemoci a dlouhověkostí. Světová zdravotnická organizace ji oficiálně uznává jako účinný medicínský systém. Nezaměřuje se na potlačování příznaků, ale hledá a léčí příčinu nemocí. Usiluje o dosažení a zachování rovnováhy energie těla – dóši, jako nejdůležitější podmínky zdraví. Hlavním principem Ájurvédy je život v souladu s osobní konstitucí a přírodními zákony.

Ajurvéda radí začínat den prováděním jednoduchých ranních úkonů, které pomohou našemu tělu naladit se na rytmus přírody a směrují je k vyvážení dóši. Opakované, ritualizované ranní činnosti rovněž napomáhají upevnit sebevědomí a disciplinu.

Rozum vám bude stražit pasti a pokoušet se svést vás ze správné cesty. Bude vám našeptávat, že byste se měli mrknout se na nově došlé maily, že musíte vyvenčit psa a stihnout vypravit děti do školy. Že se zpozdíte do práce, že zkrátka nemáte čas na nějaké ritualizované ranní pitominky…

Jestli se přesto rozhodnete vybrat si alespoň jeden z ranních rituálů podporujících zdraví, zvolte si tenhle:

Začínejte svůj den sklenicí vlažné vody se šťávou z půlky čerstvého citrónu.

Je to opravdu příliš jednoduché a přinášený užitek je příliš velký, než abyste ho zavrhli. Vlažná voda s citrónovou šťávou totiž:

1. Upevňuje váš imunitní systém

Citróny obsahují značné množství vitamínu C a vápníku. Céčko vám pomůže čelit nastydnutí a vápník je stimulantem činnosti mozku, nervové soustavy jako celku a navíc normalizuje krevní tlak.

2. Optimalizuje rovnováhu kyselin a zásad v organismu

I když se tomu nechce věřit, jsou citróny neuvěřitelně zásadotvorné. Jejich chuť je silně kyselá, avšak v těle působí zásaditě (kyselina citrónová, kterou tělo z citrónu přijme, nezvyšuje kyselost organismu). Jak vědí všichni, kdo usilují o zdravý životní styl, je právě vyváženost kyselin a zásad v organismu klíčem k pevnému zdraví.

3. Pomáhá zhubnout

Citróny jsou bohaté na pektinová vlákna, snižující pocit hladu. Kromě toho některé výzkumy prokázaly, že lidé, kteří jedí více zásadité stravy, snadněji shazují nadváhu.

Navíc nám zkušenost napovídá, že začneme-li den něčím správným, snadněji ho tak prožijeme celý.

4. Podporuje trávení

Vlažná voda stimuluje peristaltiku žaludečního a střevního traktu, rytmické stahy svalů žaludku a střeva, které posunují potravu i odpady z ní v celém systému. Vitamíny a minerální látky v citrónu obsažené navíc pomáhají snížení objemu toxických látek v trávicí soustavě.

5. Je jemným močopudným prostředkem

Citrónová šťáva pomáhá tělu zbavit se všemožných nepotřebných látek, neboť stimuluje zvýšení produkce moči v organismu. Fakt, že se rychleji zbavujeme toxinů, napomáhá uchování zdraví jako celku a zdraví vylučovací soustavy zvlášť.

6. Podporuje zdraví pokožky

Vitamín C nám pomáhá vyhlazovat drobné vrásky a zbavit se nežádoucích pigmentací. Citrónová šťáva čistí krev, což druhotně rovněž vylepšuje stav zdraví naší kůže.

7. Je bojovníkem proti dehydrataci

Tento půlitr tekutého zdraví je nejen naplněn vitamíny a minerály, ale znamená rovněž příjem většího množství tekutiny. Tedy prevenci odvodnění organismu, což je očividné, zároveň však to brání únavě nadledvinek. Je-li vaše tělo málo nebo výrazně málo zásobováno vodou (což vede k únavě nadledvin), nedokáže plnit všechny své funkce jak náleží. To vede k hromadění toxinů, stresu, zácpám a jiným nepříjemným jevům.

Nadledvinky jsou dvě nevelké žlázy, které společně se štítnou žlázou zajišťují tělu energii. Navíc vylučují důležité hormony, mezi nimiž je i aldosteron. To je hormon regulující obsah tekutiny v organismu cestou koncentrace některých minerálů (především sodíku). S velkou efektivitou tak brání vzniku dehydratace. Krom toho tyto žlázy ovlivňují naši schopnost čelit stresu. Proto bychom se měli snažit vždy a všude mít při sobě dostatek vody.

Až si na tento prostý rituál zvyknete, bude každý váš den o něco lepší. A po čase vám nebude připadat zvláštní, že věc tak jednoduchá vám pomohla vidět svůj život ve zcela jiném světle.

Dejte nám vědět, který z výše uvedených příznivých vlivů vody s citrónem se vám nejvíc zamlouvá. A pokud už tento ranní zvyk praktikujete, napište nám, zda a jak to změnilo vaše zdraví a jak se cítíte.

Zdroj: http://www.prokondici.cz/proc-rano-pit-teplou-vodu-s-citronovou-stavou/