Připravte svou pokožku na léto

dried+fruit+squares

 

 

Sluneční paprsky začínají vykukovat v jinak ponurých dlouhých zimních měsících. Nastavujeme tvář pokaždé, když se trochu oteplí a přece jen je více slunečního světla. Naše nálada se zlepšuje. Naše pokožka je však vyčerpaná po tak dlouhé zimě, je vysušená, popraskaná a velmi citlivá. Pojďme se tedy letos včas na sluníčko připravit a nechat naší pokožce dostatečný čas na regeneraci, vyživení a získání pružnosti. K tomu nám pomohou nejlepší společníci léta - tedy silní protivníci škodlivého UV záření.

Mrkev, meruňky a mango tvoří nejsilnější trojici ve výzbroji proti škodlivému účinku slunečních paprsků na naše tělo. Ano, teď meruňky nerostou a mango v obchodě je často nezralé. Proto je skvělou volbou sušené ovoce, které bylo mrazem vysušeno v době sklizně. Doby, kdy mělo ovoce nejvíce vitamínů a tedy nejvíce blahodárných účinků na naše zdraví. Při klasickém zdlouhavém sušení se ztrácí vitamíny ale sušení mrazem neboli lyofilizace trvá jen pár vteřin a ovoce je tedy ve stejně dobré kondici jako bylo v sezóně. Díky tomu neobsahuje síru ani přidaný cukr, jako klasické sušené ovoce. Sušené mango i meruňky najdete i v našem eshopu.

Co tedy meruňky a mango obsahují, že jsou tak silnými pomocníky? A mají ještě jiné zdraví prospěšné účinky kromě UV ochrany?

Meruňky i mango bojují proti viditelnému stárnutí. Látky v nich obsažené působí blahodárně na pleť, ale také pomáhají proti únavě a dokonce mohou zpomalit růst rakovinových buněk. Mají mnoho úžasných vlastností.

1. Silný antioxidant

Naše tělo je neustále vystavené stresu, smogu, často i špatnému životnímu stylu, kouření a mnoho dalším faktorům, které bereme jako běžnou součást každodenního života. Tyto faktory však způsobují tzv. oxidaci, tedy stárnutí a ničení buněk. Výsledkem je potom viditelné stárnutí například v podobě vrásek a to neviditelné, které způsobí lehké či těžké onemocnění jako je cukrovka, špatná funkce orgánů či rakovina. Meruňky jsou však silným anti-oxidantem, tedy pomocníkem. Dokáží i zpomalit růst rakovinových buněk v počátečním stádiu. Obsahují také vzácné B17.

I mango je silným antioxidantem. Mohou ale za to jiné látky a sice vzácný stopový prvek selen společně s vitamínem C, vitamínem E a betakarotenem. Selen stimuluje produkci tzv. antigenů (imunoglobinu G), které účinně chrání a bojují s rakovinou.

2. Chrání srdce a krevní oběh

Meruňky obsahují také značné množství draslíku, který podporuje vylučování nadbytečné zadržované vody. Tím ulehčují práci srdci a zlepšují krevnímu oběhu i tlak.

3. Zlepšují zrak

V meruňkách je hlavní barvivo betakaroten, které naše nervové buňky v zadní části oka k vidění za šera a ve tmě potřebují. Lidé s nedostatkem betakarotenu tak zbytečně trpí šeroslepostí a jinými vadami zraku. 

Mango obsahuje navíc vitamín A, který na zrak působí blahodárně.

4. Působí antibakteriálně

Díky kyselině salicylové, vysoké dávce betakarotenu, kvercetinu a vitamínu C dokáží meruňky chránit před všemi infekcemi, chřipkami a také různými záněty. Posilují imunitní systém. Na jaro jsou tedy nepostradatelné jako ochrana před virózami.

Mango díky vysokému obsahu vitamínu C a betakarotenu také chrání před nemocemi a posiluje imunitu.

5. Vysoký obsah vlákniny

I přes vysoké procento cukru, které mango i meruňky obsahují, nezpůsobují nárůst hladiny inzulinu v krvi. Může za to velké procento vlákniny ve vodnaté dužnině, které vstřebávání cukru zpomaluje.

6. Pomáhají trávení

Meruňky i mango velice prospívají žaludku i střevům. Žaludek zklidňují, dokáží zmírnit i záněty ledvin a tlustého střeva. Podporují peristaltiku střev. Jsou tedy ideálním pomocníkem pro každého s potížemi trávicího traktu.

Autor: e-shop Puritas©