Prediabetes aneb když tělo křičí

Prediabetes aneb když tělo křičí

 

Naše tělo oplývá velmi složitými, ale zároveň chytrými mechanismy. Jedním z nich je vlastnost, že nás vždy v dostatečném předstihu upozorní na přicházející nemoc.

Tak jako automobil vás nejdříve oranžovou kontrolkou na přístrojové desce upozorní na nějaký nedostatek, chybu a červená kontrolka již znamená stop, porucha. Buď rozsvícenou kontrolku vidíme a respektujeme tím, že uděláme požadovaná opatření anebo ne, a nakonec si poškodíme motor.

Oranžovými kontrolkami v našem těle jsou různé bolesti a nelibé pocity, které se nám snaží zamezit v opakování stejné chyby nebo i špatné hodnoty laboratorních testů.

Máte mírně zvýšenou hladinu cukru v krvi?

Lékař vás na ní zajisté upozorní s tím, že byste měli změnit životní styl a přijít na opakovanou kontrolu.

Položme si „ruku na srdce“. Kolik z nás to opravdu udělá? Kolik z nás se zamyslí nad svým celkovým životním stylem, stravou, stresem…a také se pokusí udělat nějakou změnu?

Věková hranice osob, u kterých je objevena zvýšená hladina krevního cukru se začíná velmi nebezpečně snižovat. Není výjimkou, že se jedná o osoby kolem 35–40 let, u kterých se začíná projevovat příchod cukrovky 2. typu

Co to je prediabetes

Je to stav, kdy je porušena glukózová tolerance. To znamená, že přijatý cukr do těla není organismus schopen správně zužitkovat, buňky na něj přestávají reagovat tak, jak mají. Hladina cukru je zvýšená, ale ještě ne natolik, aby se dalo mluvit o cukrovce 2. typu. Proto prediabetes („předcukrovkový“ stav).

U prediabetu ještě nemusíte pociťovat žádné silné příznaky. Nejčastěji člověk bývá unavenější, může trpět zvýšeným pocenímnadváhou, hraničním či vyšším krevním tlakem, kolísáním nálad.

 

Image 2

Jaké jsou nejčastější příčiny prediabetu

 • převaha cukru a jednoduchých sacharidů v potravě (bílá mouka, pečivo, těstoviny, sladkosti)
 • pravidelné pití alkoholu
 • nedostatek Omega 3, vitamínu D a vlákniny v potravě
 • nedostatek pohybu, který prostřednictvím svalové práce zajišťuje využití cukru v buňkách
 • chemikálie v potravinách
 • dlouhodobý chronický stres, který oslabuje slinivku a trávicí trakt
 • některé typy léků, zejména hormonální
 • chronické poškození jater a slinivky

Co pomáhá

 • zamyslete se nad svým jídelníčkem. Zařaďte více zeleniny, luštěnin a vynechte sladkosti a bílé pečivo
 • zkuste měsíc abstinovat, vaše tělo vám poděkuje
 • zařaďte do svého programu denně 30 minut svižné chůze venku nejlépe s hůlkami nebo jiný sport
 • zamyslete se nad tím, co vás stresuje a zkuste to změnit

Příroda pomáhá i léčí

Matka příroda má bylinku na každou naši bolístku, jen ji musíme najít a užívat.

Kořen pampelišky, čekanky či puškvorce mají jedno společné. Obsahují inulin. Polysacharid inulin. Inulin dokáže působit v těle jako přirozené prebiotikum, posiluje funkce imunitního systému, zlepšuje trávení a zejména podporuje správnou hladinu cukru v krvi. Užíváním přírodních kapslí Digestiv po jídle podpoříte své trávení a také normální hladinu krevního cukru

Morušovník – krásný strom rodící vynikající plody podobné malinám. Tinktura z pupenů Morušovníku působí blahodárně v těle na úpravu hladiny krevního cukru a také mírně zamezuje chuti na sladké pokrmy.

Borůvka – listy Borůvky černé se od nepaměti používají na snížení hladiny cukru v krvi. Daleko účinnější je však výtažek z pupenů této rostlinky.

Nedopusťte, aby se z vás stal pacient. Zdraví máte ve svých rukách!