Odpady a toxiny. Jak tělo zbavit těchto látek?

odpady-toxiny

 

Lidské tělo obsahuje škodlivých látek značné množství. Dosáhne-li jejich objem příliš vysoké hladiny, je to zdrojem zdravotních potíží. Jak poškozují tyto škodliviny organismus a jak se jich zbavit?

Přítomnost odpadních látek a toxinů v těle vede k chemické nerovnováze. Následky mohou být velmi nepříjemné. Kromě propuknutí alergií mohou tyto látky způsobovat zánět mazových žláz a sliznic, nebo odumírání nervových buněk. V důsledku se setkáváme s narušením funkce žaludečního traktu, nadváhou, zvýšeným pocením, podrážděním, roztržitostí, bolestmi hlavy, lámavostí nehtů, padáním vlasů a dokonce i s infarktem.

Co vede k hromadění škodlivých látek v organismu?

Příčinou je, jako u mnoha dalších problémů, nesprávná výživa. Časté nebo pravidelné požívání tučných jídel, jídel s velkým obsahem koření a soli, uzenin atd. vyvolává kromě zvýšeného cholesterolu také ukládání škodlivých látek. Chceme-li se jich zbavit, je třeba nastolit správný stravovací režim a jídelníček. Určitě je dobré obrátit se na zkušeného dietologa. Několik jednoduchých rad však může platit pro každého.

Pomoci mohou i potravinové doplňky. Žádné preparáty však nenahradí zdravou stravu.

Co je to zdravá strava?

1. Bílkoviny a tuky

Tuky lidské tělo potřebuje, musí je však dostávat v přiměřeném množství a patřičné kvalitě. Zvláště lidé s nadváhou by si měli hlídat kolik a jaké tuky konzumují. Před živočišnými dát vždycky přednost například olivovému oleji. Kvalitní bílkoviny získáme kromě masa například z řady luštěnin.

2. Proti škodlivinám citrusy

Kyseliny v citrusech jsou vynikajícím prostředkem detoxikace. Ovšem nejen citron, pomeranč nebo grapefruit, ale také další ovoce: borůvky, granátová jablka, ananas nebo jablko. Skvělý detoxikační účinek má i kvašené zelí.

Aby mohly projevit své pozitivní vlastnosti, je třeba tyto plodiny jíst ve zvýšeném množství. Dva pomeranče k večeři budou přiměřenou a dobrou léčebnou dávkou. Abychom si to zpestřili, můžeme střídat pojídání plodů s pitím čerstvé šťávy z nich. Pro ochranu žaludku před překyselením můžeme šťávu naředit vodou.

3. Obiloviny

Často se jim říká pokrm Bohů. Je pravda, že jejich pravidelné požívání přináší pocit lehkosti a dobrou náladu. Je to díky tomu, že stimulují odvádění toxinů z organismu. Ovesné vločky, jídla z rýže a klíčky mladé pšenice jsou pro očištění organismu velmi užitečné.

4. Sušené ovoce

Na doplnění jídelníčku je sušené ovoce jistě dobré. Je zdrojem vitamínů a vlákniny. Řada druhů má prokazatelný pozitivní vliv na organismus – například meruňky na srdce – a napomáhá očištění organismu. Přesto však v celkovém objemu konzumovaného ovoce by přednost mělo dostat ovoce syrové.

Důležité je také pamatovat, že nejen strava, ale také pohyb, zejména sportovní aktivity, jsou při zbavování škodlivých látek velkou pomocí.

Zdroj: http://www.prokondici.cz/odpady-a-toxiny-jak-telo-zbavit-techto-latek/