Oči - zrcadlo našeho zdraví

Oči - zrcadlo našeho zdraví

 

Oči – základní smyslový orgán, bez nějž si velmi těžko dokážeme představit kvalitní život. Přesto však prevenci onemocnění očí, zhoršení či ztrátě zraku věnujeme minimální pozornost. Změňme to.

Prevence je v tomto případě zásadní. Vyjma úrazů je možné většině poruch zraku a těžkých onemocnění předejít. Postupné zhoršování zraku a vznik očních nemocí se neděje odděleně od těla, nýbrž je úzce spjatý s celkovým zdravotním stavem.

Většině nemocí je možné předejít správnou stravou, korekcí hladiny krevního cukru a tlaku, pohybem, eliminací stresových situací a mimo jiné i kontrolou užívání chemických léčiv, jejichž časté vedlejší účinky se týkají právě zraku. Hlavním nástrojem prevence jsou byliny, vitamíny, minerály a také životní styl.

Nejčastější onemocnění očí

Makulární degenerace

Představte si, že vše, co vidíte, je zahalené v husté mlze. Neumíte rozeznat obličeje lidí, věci kolem sebe, dopravní značky… a nepomáhají ani brýle. Takto se projevuje makulární degenerace. Rozvoj tohoto onemocnění je velmi rychlý. Dříve postihovalo starší lidi, dnes najdeme mezi pacienty i třicetileté osoby v produktivním věku.

Jak dochází k makulární degeneraci?

Buňky v malé oválné skvrně uprostřed sítnice, která má v průměru maximálně 5 mm, se postupně začínají rozpadat. V této žluté skvrně je neostřejší vidění. Podle posledních průzkumů silně ovlivňuje vznik tohoto onemocnění mimo jiné stav drobných cévek v oku. Když jsou poškozené, nedokáží dostatečně zásobovat živinami oční buňky a ty se pak rozpadají.

Silný vliv na rozvoj onemocnění má strava s vysokým glykemickým indexem a chemikálie nejen obsažené ve stravě, ale i ty užívané ve formě různých chemických léků, hormonálních preparátů a očkování.

Prevence a byliny

Jak z předchozího vyplývá, nejlepší prevencí je udržovat si nízkoglykemickou stravu a hlídat překyselení organismu vlivem špatné skladby jídelníčku. Z bylinné říše velmi dobře funguje tinktura z pupenů Borůvky černé. V tomto případě je velmi důležité, aby se opravdu jednalo o výluh z pupenů. Pupeny jsou vlastně zárodečné buňky rostliny, které v sobě obsahují velké množství vitamínů, minerálů a stopových prvků ve velmi dobře vstřebatelné formě. Tinktura z pupenů Borůvky působí na velmi jemnou cévní síť v oku, dokáže ji regenerovat, a tím zajistit dostatečný přísun živin pro oční buňky. Dalšími produkty s velmi dobře vstřebatelnými minerály a vitamíny jsou Fytominerály a Vitaflorin.

Zelený zákal

Zelený zákal (glaukom) je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu. Hlavní příčinou je zvýšený nitrooční tlak. Pokud se v oku nahromadí příliš velké množství nitrooční tekutiny, která nemůže odtékat, začne tato tekutina utiskovat citlivé oční struktury, především zrakový nerv. Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpočátku o něm nemocný člověk vůbec neví. Zvýšený nitrooční tlak totiž nepůsobí žádnou bolest ani jiné obtíže.

Prevence a byliny

I zde platí správný jídelníček s převahou nízkoglykemické, zásadité stravy. V tomto případě je také důležité eliminovat a uvolňovat stresové reakce, aby nedocházelo k velké produkci stresových hormonů v nadledvinkách. Výborným nástrojem je sport nebo i byliny zlepšující produkci „hormonů dobré nálady“.

Jako prevence, ale i léčba vysokého nitroočního tlaku a s tím spojeného zeleného zákalu, slouží speciální bylinný čaj Ostrý zrak. Ten zlepšuje tok nitrooční tekutiny a mimo jiné působí na správnou funkci ledvin, lymfatického systému a zejména jater. Játra jsou z principů čínské medicíny hlavním orgánem ovlivňujícím oči a kvalitu zraku. Čaj doplňujeme tinkturou ze Světlíku lékařského a také Omega 3 kyselinami, které mimo jiné působí na jemný cévní systém oka a zlepšují cirkulaci tekutin.

Zhoršování zraku v průběhu dne a věku

Ostrost zraku je velmi dynamická proměnná funkce. V průběhu dne dochází k mírným výkyvům. Jinak vidí odpočinuté oko ráno, v průběhu dne či večer po celodenní práci u počítače. Vidění se může měnit i v rámci týdne. Jiné je v náročný pracovní den a jiné během víkendu v přírodě.

Někdy bývá patrný rozdíl mezi subjektivním vnímáním vidění – tedy cítím, že vidím lépe, a objektivním výsledkem – měření zrakové ostrosti. Proto není vhodné rychle nasazovat brýle anebo zvyšovat dioptrie. Lepší je pracovat s okem a viděním preventivně. Vidění ovlivňují též faktory související s psychickým stavem člověka, s typem jeho osobnosti s emocionálním rozpoložením.

Prevence a byliny

Velmi účinným nástrojem je posilování očních svalů. Střídavě zaostřujte do dálky a na blízko. Pokud pracujete u počítače, střídejte pohled na monitor s pohledem z okna do dálky. Speciální oční cviky jsou velmi účinné.

Z bylin jsou vhodné všechny ty, které působí na zmírnění stresu a psychického napětí a zároveň fungují jako adaptageny. Jsou jimi třeba rozchodnice růžová nebo šišák bajkalský. Jako výživa očí nám velmi dobře poslouží aloe vera obohacená přírodním vitamínem C, který zlepší zásobení očí blahodárným kyslíkem. Omega 3 udělají naším očím dobře vždy.

Nepodceňujte prevenci a péči o svůj zrak. Brýle pak mohou být jen slušivým módním doplňkem!