Nepropásněte vhodný čas na jarní očistu

Nepropásněte vhodný čas na jarní očistu

 

V letošním roce připadá na jeden den svátek sv. Valentýna a také Popeleční středa. Co to znamená? Co nám to přináší?

Jaro a s ním spojené Velikonoční svátky se pomalu blíží a my pociťujeme podvědomou potřebu očisty. Možná tato touha je zakořeněná v našich genech…

Kde jsou historické kořeny?

Potřeba pravidelných jarních očist pravděpodobně vychází z pravidelných velikonočních půstů, které naši předkové drželi již zhruba od 5 století , kdy se v Římě prosadil čtyřicetidenní půst na památku 40 denního postu Páně a jeho začátek se stanovil na 1. postní neděli.

Postní doba plyne od Popeleční středy (14.2.2018) po čtyřicet dnů a končí na Zelený čtvrtek večer před mší na památku Večeře Páně. Proč byla zvolena číslovka 40, pozná i méně zběhlý znalec Bible – 40 dní trvala potopa, stejný počet dnů trval Mojžíšovi či Eliášovi výstup na Horu, 40 let putoval Izrael pouští, 40 dní se pokoušený Ježíš zdržoval na poušti – vždy to byl časový úsek zkoušky, přechodu zápasu, přípravy, pokání.

Jak půst probíhá?

Většina z nás již není věřící v pravém slova smyslu, takže nedodržujeme půst ve smyslu církevním. Nicméně poučit se z něj a dokázat jej přenést do svého každodenního běžného života prospěje každému. Základem postního období jsou tři pilíře: MODLITBA- PŮST-ALMUŽNA.

Modlitba

Kdo není věřící může namítat, že modlitba je příliš… Zkusme se na ní podívat současnou optikou. To, že většina lidí žije ve velkém stresu je nevyvratitelný fakt. Všichni jsme tlačeni k extrémním výkonům, které nám po čase přinášejí fyzické i psychické potíže, narušují nám osobní a rodinné vztahy. Podívejme se na modlitbu jako na čas uvolnění, zklidnění svého neustále pracujícího mozku.

Zařaďme v tomto období do svého denního programu pravidelnou krátkou meditaci – uvolnění, kdy se budeme soustředit jen na svůj dech, uvolníme celé své tělo, zklidníme mozek -mysl. Stačí deset minut denně!

Půst

Zdrženlivost v jídle se vztahuje na maso teplokrevných zvířat, protože byla v tradici vždy považována za určitý komfort v běžné stravě. Ryby byly naopak chápány jako pokrm chudých a půst zdrženlivosti se na ně nevztahuje. Jaké stravovací zásady bychom měli dodržovat?

  •  Nejíst maso teplokrevných zvířa
  •  Nejíst uzeniny a výrobky z tohoto masa
  • Nepít alkohol
  • Zříci se všech laskomin typu zákusků, dortů, buchet…
  • Pečivo jíst pouze upečené z 100% žitné celozrnné mouky s kváskem
  • Omezit mléčné výrobky
  • Zařadit do jídelníčku více luštěnin a obilovin
  • Jídlo by mělo být jednodušší

Slovem půst je ale také myšlena zdrženlivost v různých typech radovánek a veselí. Člověk by se měl více soustředit sám na sebe, poznávat své nitro, tak aby s ním mohl lépe pracovat.

Almužna

Almužnou nejsou myšlené jen finanční dary, ale také třeba „dar přítomnosti“. Prostě si udělat čas na své děti, partnery, rodiče. Strávit s nimi nezapomenutelné chvíli, které obohatí nejenom je, ale i vás.

Jak nám pomůže příroda?

V průběhu postního období přichází první jarní úplněk. V letošním roce vychází na 2.3.2018. Po tomto dni začíná ubývat měsíc a naše tělo se přirozeně zbavuje toxických látek.

V čase od Popeleční středy ( 14.2.2018), kdy půst začíná , až do úplňku je vhodné pít čaje na celkové uvolnění zklidnění. Antistres, čajový koncentrát Stres a vyčerpání, kapsle Pohoda

V čase po úplňku, kdy ubývá měsíc, můžeme zkusit čaj Žlučové kameny a očistu žlučníku dle Dr. Berana

Od tohoto data také můžete zařadit pití bylinných čajů k očistě organismu a můžete přidat i jiné potravinové doplňky. Vhodný je čaj ČistícíOdkyselení organismu, tinktura z pupenů Kopřiva, Kapsle Aloe C+

Poučme se z moudra našich předků a zkusme čtyřicet dní zklidnění, odlehčení stravy a radosti se svojí rodinou a přáteli. Můžeme tím pouze získat!