Léčivý ostropestřec mariánský: jak ho připravit, aby co nejvíce pomohl

Ostropestřec-mariánský-diskuze-720x340
 
Léčivý ostropestřec mariánský: jak ho připravit, aby co nejvíce pomohl

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum), lidově nazývaný také Kristova koruna nebo Mariánský bodlák, je léčivá, jedno až dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Původním domovem bodláku s purpurovými květy jsou Kanárské ostrovy a oblasti kolem Středozemního moře. Statná rostlina s větvenou lodyhou a bíle skvrnitými listy dorůstá do výšky až 1,5 metru. Zdomácněl také v Asii a severní Americe, setkat se s ním lze v Kanadě nebo Mexiku. Daří se mu na sušších, teplých a slunných místech s hlinitou a zároveň mírně zásaditou půdou. U nás se pěstuje jako zahradní okrasná rostlina. Kvete od července do září. Koncem září také dozrává, plody jsou nažky s hořkou, olejnatou chutí.

Ostropestřec: široké spektrum léčivých účinků

Ostropestřec se používal již v antice proti hadímu uštknutí a léčila se jím i malárie. Účinné látky se nacházejí v celé rostlině, nejvíce jich je však v semenech. Právě v semenech se koncentruje mimořádně silná směs antioxidantů: silymarin. Silymarin patří mezi biflavonoidy a pomáhá regeneraci jaterní tkáně. Přípravky s obsahem silymarinu (tinktury, kapsle) jsou účinným bojovníkem proti cirhóze nebo infekční mononukleóze. Extrakt z ostropestrce (jméno se správně skloňuje jako „stařec“) působí i jako doplňková ochrana jater při léčbě farmaceutickými preparáty a při chemoterapii. Byl prokázán jeho příznivý vliv na léčbu diabetu, žlučníkových obtíží i deprese. Významně také snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Ostropestřec mariánský pomáhá i proti otravám (zejména při intoxikaci alkoholem), zmírňuje následky chemoterapie, je účinný proti nízkému krevnímu tlaku a migréně. Další medicínsky významnou sloučeninou je silibinin, bylo potvrzeno, že je-li aplikován nitrožilně, působí jako protijed proti muchomůrce zelené.

Jak ostropestřec účinně konzumovat

Účinnější látku získáme z ostropestrce, který vyrostl v zemi svého původního výskytu. Vzhledem k povaze látky se nedoporučuje připravovat nálev. Teplo poškozuje účinné flavonoidy, silymarin se téměř nerozpouští ve vodě, takže čaj bývá jen málo účinný. Účinnější je výluh ze semen. Aby se však silymarin vylouhoval, musí se semena nejdříve rozdrtit (při drcení by neměla být ve styku s kovovými předměty). Pouze je spařit nebo z nich rovnou připravit odvar nestačí.

Nejúčinnější je konzumace drcených semen a jejich zapíjení (vedlejším přínosem pro střevní trakt je vláknina v nich obsažená). Při očistné kůře jater se doporučuje několikrát denně po jídle konzumovat asi 20 semen. Ozdravnou kúru je vhodné dodržovat pravidelně několik týdnů. Mezi jednotlivými kůrami by měly být 2- 3 týdenní pauzy. Vedlejší účinky dlouhodobého užívání sice nejsou popisovány, ale obecně se většinu přírodních doplňků nedoporučuje konzumovat bez přestávek. V některých případech může ostropestřec v prvních dnech užívání působit mírně projímavě.

Ostropestřec Mariánský plod Puritas® 250g

Ostropestřec Mariánský plod Puritas® 500g

Drť z ostropestřce mariánského 150g

Olej OSTROPESTŘCOVÝ 200ml