Kůže je indikátorem našeho zdraví, všímejte si jí

Kůže je indikátorem našeho zdraví, všímejte si jí

 

„Navrch huj, uvnitř fuj…“ toto pořekadlo slýcháme poměrně často, a to v různých souvislostech. U kůže však neplatí! U kožních problémů by se dalo s nadsázkou říci: „navrch fuj uvnitř dvakrát fuj…“

Kůže je největší orgán lidského těla. Funguje jako naše obranná bariéra, a to jak ve smyslu fyzickém, tak i ve smyslu psychickém. Dnes je již vědecky prokázáno, že celá řada kožních obtíží je způsobena dlouhodobým psychickým zatížením, které vychází z celkového nepřijetí svého okolí a ze strachů z okolí.

Jakou má kůže funkci?

Podkožní část kůže zvaná škára je bohatá na krevní a lymfatické cévy, jsou zde také mazové a potní žlázy a smyslové receptory. Kůže mimo ochranné funkce plní, a to velmi intenzivně, i funkci dýchací a vylučovací. Právě její bohaté prokrvení umožnuje organismu toto zajišťovat.

Pokud se v našem těle hromadí odpadní toxické látky, tak stejně jako třeba u přeplněného kontejneru s odpadky, začnou „vypadávat“ ven. Zde nevypadávají doslovně, ale vylučují se kůží, čímž začíná docházet k rozvoji kožního onemocnění. Velmi málo kožních onemocnění má hlavní příčinu v zevním prostředí. Většina z nich pochází z našeho těla.

Nejčastější kožní problémy:

Alergické reakce kůže

Alergie je nepřiměřená, přehnaná reakce imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Jsou to často látky, které zdravému organismu běžně neškodí (např. peří, pyl, srst zvířat).

Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy přes svědění očí, kýchání, až po anafylaktický šok, který může skončit i smrtí, ale patří sem i kožní projevy.

Moderní medicína dodnes nenašla přesnou příčinu vzniku alergií, což může být i hlavním důvodem, proč je také neumí vyléčit. V posledních letech byly publikovány medicínské studie, které objevily imunitní buňky v játrech, a tím možnou souvislost mezi dysfunkcí jater a tenkého střeva a alergiemi.

S touto teorií však alternativní medicína při léčbě alergií úspěšně pracuje již několik desítek let. Alternativní medicína vychází z toho, že alergie způsobují zanešená, špatně fungující játra a také dlouhodobě drážděné tenké střevo. Jedná se tedy o onemocnění látkové výměny a jako k takovému je nutné při léčbě přistupovat.

Jak s alergií bojovat 

  • V první řadě je velmi důležité upravit svůj jídelníček - striktně vysaďte bílý rafinovaný cukr, kravské mléko a značně omezte bílou mouku.
  • Jezte stravu mírně zásaditou, vyhýbejte se překyselení organismu.
  • Velmi negativní roli ve stravě hrají také různá barviva, dochucovadla a konzervanty, zejména ty, které se přidávají do masných výrobků.
  • A nezapomínejte, že alkohol zdraví neprospívá a při léčbě alergií už vůbec ne.
  • Ruku v ruce s úpravou stravy je vhodné nasadit bylinou léčbu. Ta se vždy skládá z bylin ovlivňujících alergie a játra, a také z vhodných mastí. I když zevní léčba jen ulevuje od příznaků. Hlavní léčba je ta vnitřní.

Ekzém

Ekzém je systémové zánětlivé onemocnění kůže projevující se zarudlými, zanícenými a svědivými ložisky. Ekzém přímo souvisí s alergickými reakcemi těla - tzn. s přecitlivělým imunitním systémem. Je to vlastně další, daleko horší stupeň alergie, kde se k poruchám látkové výměny ještě přidává silné psychické napětí.

S celkově narůstajícím počtem alergiků ve společnosti narůstá i počet osob trpících ekzémy. Velký vliv na výskyt ekzému mají stravovací návyky, přijímání různých druhů léků, životní prostředí, zejména chemické látky ve vodě, v ovzduší, ale i v kosmetice apod. Nemalou měrou se na narůstajícím počtu ekzematiků projevuje všudypřítomný stres.

Jak na ekzém

  • Přírodní léčba ekzémů není jednoduchá. Opět je to v první řadě striktní úprava jídelníčku, ale daleko důslednější než u klasických kožních alergií.
  • K léčbě neodmyslitelně patří bylinné čaje, potravinové doplňky a také vhodné masti a oleje.
  • Pokud chcete léčit ekzém přírodní cestou, vždy se obraťte na zkušeného terapeuta, aby vám sestavil správnou léčbu. Špatně zvolenou přírodní léčbou může dojít k velmi nepříjemnému zhoršení a reakcím.

Akné

Chronické onemocnění kůže vznikající uzávěrem mazových žláz a následně jejich zánětem. Nejčastější výskyt tohoto onemocnění zaznamenáváme v období puberty, kdy dochází ke zvýšené hormonální aktivitě a tím ke stimulaci funkce mazových žláz.

I v pozdějším věku může akné vyvolat hormonální dysbalance, ale hlavní příčinou bývá přemíra stresu a nevhodná strava, která překyselí organismus.

Ten se pak snaží zbavit nečistot prostřednictvím kůže, čímž dochází k ucpávání mazových žláz a jejich následnému zanícení.

Jak se zbavit akné

  • Vliv stravy na výskyt akné se projevuje v každém věku, vyhýbejte se té, která může způsobit překyselení vašeho organismu.
  • Bylinné čaje a přírodní přípravky zde pomáhají velmi účinně.

Bakteriální zánětlivá ložiska

Většinou se projevuji jako menší bolestivé útvary na kůži, které bývají někdy i velmi hluboké a také bolestivé. Čas od času prasknou a vyteče z nich hnis. Následně se zahojí, ale po čase opět vyrostou.

Bývá to jeden z největších signálů těla, že v něm probíhají záněty a jeho imunita je velmi slabá. Tento stav nejčastěji souvisí se střevy, s dlouhodobě špatným životním stylem. Špatná kombinace stravy, která kvasí ve střevech je velmi dobrou živnou půdou pro bakterie a plísně.

Plísně jsou i hodně obsažené ve stravě, a pokud se nám dostanou do střev, kde je sliznice narušenáchronickým zánětem, tak se tam jednoduše usídlí.

Plíseň je živý organismus a velmi těžko se ho zbavuje. Spóry plísní jsou však pro tělo toxické a mohou způsobovat nejenom trávicí potíže, ale i různé poruchy imunity, alergie a kožní zánětlivé procesy.

Dlouhodobě narušovaná střevní sliznice se po určité době stane více porézní a vzniká syndrom zvýšené propustnosti střeva (Leaky Gut). Do těla začnou přes střevní stěnu pronikat bakterie, viry, nestrávené částice potravin a toxické odpadní látky.

Dostanou se do krevního oběhu, a pak do kteréhokoliv systému v těle. Imunitní systém vyhlásí poplach. Výsledkem je zánět v různých částech těla, což vede k širokému spektru příznaků - kožní vyrážky, alergie, zánětlivá ložiska na kůži, ale i v jiných částech těla.

Jak léčit zánětlivá ložiska na kůži

Starejte se dobře o své vnitřní orgány, dopřávejte svému tělu jen kvalitní potraviny, které pro něj budou zároveň i lékem. Zařazujte do svého programu pravidelně očistybylinné kúry, choďte do saunyotužujte se. Potom bude vaše kůže stále krásná a zdravá.