Jak nám zdravý životní styl pomáhá šetřit peníze

setrit

 

Myslím, že nikdo nepochybuje o tom, že fyzická aktivita a pravidelné stravování přispívají našemu zdraví, výkonnosti a přitažlivosti.

Mnoho lidí si možná myslí, že zdravý životní způsob znamená zároveň značné náklady a výdaje. Sportovní oblečení a výbava, předplatné do fitness nebo bazénu, zdravé jídlo a vitaminové koncentráty stojí peníze a jsou těžkým břemenem pro rodinný rozpočet. „Kdepak, zdravý životní styl, to je jen pro bohaté, my jsme rádi, že jakž takž vyjdem“, říkají si.

Ve skutečnosti je to vše hluboký omyl. Zdravé jídlo může být docela nenákladné, úspěšně trénovat se dá i bez drahých trenažérů a vitamíny je lepší získávat z ovoce a zeleniny. A dokonce víc než to, budete překvapeni, až zjistíte, že zdravý životní způsob vám reálně šetří peníze.

1. Řekněte „nashledanou“ svým škodlivým (a drahým) návykům

Pokud jste se skutečně vážně rozhodli něco se sebou udělat, dříve nebo později přestanete s kouřením. Tento pomalý způsob sebevraždy je pro vás nejenom zhoubný, ale také za něj tvrdě platíte. Možná, že každodenní nevelké sumy tolik necítíte, ale když si spočítáte všechny ty sumy za celou dobu, co kouříte, může vám vyjít, že jste doslova vyfoukli do větru auto nebo snad i celý dům. O vášni k alkoholu ani není třeba mluvit.

2. Snížení nákladů na lékařskou péči

Snaha udržet svůj organizmus v pořádku slouží daleko vážnějším cílům, než je pěkný zevnějšek, jakkoli i ten je důležitý. Pomůže vám posílit srdce, zlepšit kvalitu spánku, vyvážit metabolismus a posílit celkovou imunitu. To vám ušetří peníze, které byste jinak vydávali za léky a návštěvy lékařů. Kromě toho díky tomu, že lidé pěstující sport jsou daleko méně nemocní než ostatní, stoupá vaše cena pro zaměstnavatele. To se může odrazit na vašem příjmu.


3. Snížení nákladů na jídlo

Žijeme v uspěchaném století a času na běžné jídlo je stále méně. Místo klasického domácího stravování nastupují rychlovky ve fastfoodech, konzervy nebo potraviny typu „rozmraz a ohřej“. Nechci vás vyzývat, abyste se úplně zřekli různých stravovacích zařízení a přešli výhradně na domácí kuchyni. Ovšem zásadní revizí svých stravovacích návyků si můžete nejen vylepšit zdraví, ale také ušetřit nemalé výdaje.

Snažte se více vařit doma a používat základní místní potraviny. Je to mnohem zdravější, chutnější a levnější, než potrava připravená neznámo kde, neznámo kým a neznámo z čeho.

4. Náklady na dopravu

Zdravý a pohyblivý člověk má mnohem více volnosti, než člověk nemohoucí a imobilní. To je zcela samozřejmé. Tam kde jeden v klidu ujde pěkných pár bloků, druhý se bude chytat za srdce a volat taxi. Možná byste mohli do práce chodit pěšky nebo jezdit na kole, podstatně méně využívat hromadnou dopravu a někdy se vypravit do přírody na pěší výlet místo autem. Kromě jiného tak snížíte svoje náklady na benzín, na parkovací lístky a mýtné.

5. Oblečení

Pokud jste v dobré sportovní formě a hlídáte si váhu, udržíte si nejspíš současné tělesné rozměry po dlouhá léta. Nebudete tak muset kupovat stále nové věci kvůli rychle rostoucímu objemu pasu. Budete svůj šatník moci obnovovat podle svého přání a ne proto, že už se zase do ničeho nevejdete.

Jak vidíte, vést zdravý životní styl může pro vás být docela příjemné. Neváhejte a rovnou se do toho dejte: začněte bohatnout díky zdravému životnímu stylu!

Zdroj: http://www.prokondici.cz/jak-nam-zdravy-zivotni-styl-pomaha-setrit-penize/