Husté, krásné a zdravé vlasy? Víme jak na to!

Husté, krásné a zdravé vlasy

 

Vlasy jsou korunou krásy každé ženy, ale i muže. Ať už máte dlouhé, krátké, světlé či tmavé, vždy by měly být lesklé, pevné, upravené a hlavně dobře vyživené. Pokud však začnou nečekaně padat může vzniknout nepříjemný problém. 

Obchody nám nabízí různé produkty, jež slibují, že z našich vlasů udělají zářivou a hustou hřívu. Jsme schopni za ně utratit nemalé peníze, aniž bychom si uvědomili, co opravdu naše vlasy potřebují a jaké jsou nejčastější příčiny jejich padání a ztráty kvality vlasu.

Na kvalitě a množství vlasů se podílí věk a genetické dispozice (zejména u mužů) – s těmi bohužel nic moc udělat nemůžeme. Zaměřte se tedy na to, co ovlivnit můžeme, a co na naše vlasy působí: strava – péče – stres.

Strava

Vlasový váček, ukrytý ve spodní vrstvě kůže, je jediné živé místo, odkud mohou vlasové buňky získat výživu. Opravdová péče o zdravé a krásné vlasy stojí na pravidelném a dlouhodobě vyváženém poměru aminokyselin, vitaminů a minerálů.

Jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují stav, zdraví a kondici vlasů i vlasové pokožky, je tudíž strava. Nevyvážená strava vede nejen ke zpomalení růstu vlasů, ale i ke snížení jejich množství a kvality.

Jaké potraviny vlasům prospívají

Vlasy jsou až z 90% tvořeny bílkovinou zvanou keratin, jehož základními stavebními kameny jsou aminokyseliny. Zařaďme tedy do našeho jídelníčku dostatečné množství kvalitního masa a ryb. Ryby, a to zejména mořské, jsou pro naše vlasy také důležité tím, že dodávají kvalitní oleje a omega3 nenasycené mastné kyseliny.

Kvalitní oleje najdeme také v ořechách, které by se měly stát pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Ořechy a semínka také obsahují vitaminy řady B a zinek – tyto látky jsou pro vlasy klíčové.

Zvýšeným příjmem listové zeleniny zajistíme dostatečné množství vitamínu K a železa a dostatečným příjmem ovoce také vitamín C. Všechny tyto látky jsou důležité pro správný růst vlasů.

Dostatečný pitný režim je základem zdravého těla a tedy i zdravých vlasů.

Jaké potraviny vlasům škodí

Co vlasům zásadně škodí je pravidelná konzumace potravin z fast foodu, vysoký poměr bílého cukru, soli a bílé mouky ve stravě a také pravidelné kouření.

Kouření a špatná strava způsobuje celkové překyselení organismu, a tím i špatnou kvalitu vlasů, kůže, nehtů a klubů. Přírodní kapsle Odkyselení mohou pomoci, důležité je však upravit své stravovací návyky.

Péče

Vlasy nepřesušujte. Každodenní fénování, žehlení a kulmování vlasy silně oslabuje. Nechte alespoň občas svou hřívu uschnout jen tak na vzduchu nebo je nechte nejdříve proschnout a pak dotvarujte fénem s nepříliš horkým vzduchem.

Po mytí používejte na mokré vlasy vždy hřeben, který má zuby daleko od sebe, ne kartáč. Ten vlasy poláme a poničí.

Zkuste najít správný šampon na své vlasy. Prohlédněte si jejich složení – kofein snižuje vypadávání vlasů, kyselina hyaluronová zajistí jejich hydrataci a vyhlazení, panthenol je dobrý na regeneraci. Růst nových vlasů podpoří bílkovina - keratin.

Oplachování s odvarem z kopřivy dvoudomé, z lopuchu většího nebo z heřmánku pravého určitě vlasům prospěje. Zábal z kokosového nebo arganového oleje jim dodá sílu a lesk.

Tip na domácí vlasové tonikum

Namícháme bylinnou směs ze sušených bylin v poměru: kopřiva nať – 1 polévková lžíce, lopuch kořen- 2 polévkové lžíce, bříza list – 1 polévková lžíce, šalvěj nať - 1 polévková lžíce. Směs bylinek dáme do skleněné láhve a zalijeme alkoholem 40-50% tak, aby bylinná směs byla ponořená. Necháme 14 dní luhovat na tmavém a teplém místě a potom scedíme přes filtrační papír. Do připravené láhve nalijeme vzniklé tonikum a naředíme jej převařenou vodou v poměru 1:1. Takto vzniklé tonikum vmasírujeme do vlasové pokožky vždy po umytí vlasů. Vlasový zábal vytvoříme tak, že vzniklý výluh z bylin naředíme arganovým olejem v poměru 1:3. Tento zábal používáme 1x týdně na ošetření vysušených a barvených vlasů.

Stres

Mnoho lidí žije svůj život ve zběsilém tempu. Stres považují za běžnou součást života. Snaží se vyrovnat s každodenními nároky v zaměstnání, manželství, v chodu domácnosti, ve výchově dětí atd. Tyto nároky bývají stresující už jen samy o sobě, avšak občas bývají ještě zhoršovány událostí, způsobující těžký stres, jako je například nemoc nebo úmrtí někoho blízkého.

Je prokázáno, že dlouhodobý, chronický stres dokáže v našem těle podnítit vznik celé řady onemocnění, a to zejména kardiovaskulární, poruchy imunity a v neposlední řadě také snížení kvality a vypadávání vlasů.

Obecně existují dva typy ztrát vlasů vyvolávaných stresem: telogenní effluvium (náhlý přechod vlasů do konečné fáze jejich vývoje) a alopecia areata (ohraničená ztráta vlasů).

Telogenní effluvium

Objevuje se, když náhlý nebo silný stres vyvolá zvýšené vypadávání vlasů, které bývá všeobecně odstartováno nepřerušenými stresovými událostmi nebo chronickým stresem. Také stresem hormonálního systému. Takový stav bývá spíše přechodný a vlasy často začínají znovu růst.

Alopecia areata

Bývá mnohem ničivější. Silný stres může odstartovat i tento typ ztráty vlasů. V tomto případě bílé krvinky napadají vlasové folikuly a to zastavuje růst vlasů. Vlasy pak vypadávají relativně rychle - obvykle v celých chumáčích nebo na plochách v průběhu několika týdnů po vzniku stresující události.

Co s tím? Z podstaty věci vyplývá, že pokud nám dává tělo tak silný signál, že je v nepohodě (vypadají nám vlasy), tak je potřeba něco zásadně ve svém životě změnit. Naučit se relaxovat a nesnažit „rozdat se pro všechny“ na svůj úkor. Matka příroda má lék na všechny naše lidské neduhy, jen je potřeba jej najít.

Příroda účinně pomáhá

Jedna z velmi účinných možností přírodní léčby se nazývá Morinda citrofolia. Jedná se o keř, jehož domovem jsou lávové svahy tropické Havaje, Panamy, Fidži a Jihovýchodní Asie.

Plody se nazývají noni, také „indická moruše“, domorodci je nazývají potravinou hladomoru, jelikož jejich vysoký obsah výživných látek pomáhá místním obyvatelům přežít v extrémních podmínkách. Najdete v nich velké množství látek, které jsou důležité pro naše zdraví.

Co všechno plody noni obsahují

  • vitamíny řady B, betakaroten, minerály (železo, draslík, hořčík, měď, fosfor, selen), aminokyseliny, vlákninu a enzymy
  • damnacanthal - podle posledních lékařských studií zabraňuje nekontrolovatelnému dělení buněk v organismu.
  • přírodní serotonin a dopamin (hormony „dobré nálady“) a melatonin, spánkový hormon - působí antidepresivně, napomáhají zvládat stres a podporují kvalitní spánek.

Další pozitivní účinky na naše zdraví

  • zlepšuje fyzickou i psychickou kondici
  • pomáhá normalizovat hladinu cukru a cholesterolu krvi
  • pomáhá udržovat zdravou hladinu krevního tlaku
  • zlepšuje činnost trávicího traktu
  • posiluje imunitní systém
  • působí blahodárně na funkce našich žláz s vnitřní sekrecí
  • zlepšuje kvalitu kostí, kůže, nehtů a vlasů

Ovoce s názvem Noni na pultech našich obchodů nekoupíte, ale můžete jej získat ve speciální formě, a to ve formě koncentrátu. Koncentrát vzniká luhováním rostliny v luhovacím mediu, kterým je nejčastěji voda. Silný výluh, který obsahuje koncentrovaný komplex účinných látek obsažených v rostlině, je speciální technologií vysušen na prášek. Tento prášek se pak dávkuje do kapslí.

Koncentráty mají vysokou kvalitu, vstřebatelnost a jsou velmi účinné. Obsahují daleko více účinných látek než sušená rostlina a také jeho vstřebatelnost v organismu je velmi vysoká. Koncentrát z Noni dodá organismu velké množství aminokyselin, minerálů a vitamínů potřebných mimo jiné pro správný růst a vysokou kvalitu vlasů.

Koncentrát z plodu rostliny Morinda citrofolia - Noni najdete v přírodních kapslích Vlasy. Pro lepší účinnost tohoto doplňku je v kapsli přidán ještě přírodní zdroj jódu ve formě středomořské chaluhy zvané kelp, dále vitamín B3, který prokazatelně zlepšuje funkce mozku a snižuje vliv stresu na něj. Z minerálů pak zinek, vápník a hořčík.

Zdravé vlasy a bujná kštice to nejsou jen šampony, je to komplexní starost o své tělo, o svůj životní styl a také  správné přírodní přípravky. Tak, jak žijeme, vypadají naše vlasy, nehty i kůže. Buďte krásní, začněte již dnes!

Také čaj: https://www.puritas.cz/bylinkove-caje/vlasy-bylinny-caj-porcovany-15-x-2-5g-serafin/