HIMALÁJSKÁ RŮŽOVÁ SŮL PROSPÍVÁ ZDRAVÍ

 

sůl

 

Tak nějak jsme si zvykli, že sůl je bílá. Růžová barva nám přijde trochu zvláštní, ale je to barva typická pro sůl z Himalájí s vysokým obsahem železa. Kromě barvy je jedinečná i obsahem prvků, které jsou pro naše zdraví prospěšné.

 

Klasická stolní sůl, kterou má většina z nás doma a setkáme se s ní v téměř každé restauraci, zas tak úplně přírodní solí není. Jedná se o chlorid sodný s doplněním pohlcovačů vlhkosti nebo protispékavé látky. Pro své zdraví můžeme udělat mnohem víc, když tu bílou sůl vyměníme za růžovou. Himálajská sůl vznikla odpařováním a krystalizací mořské vody v Himalájích po dobu milionů let. Pak ji pokryla vrstva lávy a tak si zachovala svou čistotu. Z pod lávy se těží ručně, v dolech na sůl a z dolů expeduje do celého světa. V lávě mají původ i příměsi železa, které soli dodávají její specifickou růžovou barvu.

 

Původ růžové soli tak může i za obsah všech látek a prvků, které v soli jsou a svědčí našemu zdraví. Himalájská sůl obsahuje až 84 prvků, včetně hořčíku, vápníku, chloru, fosforu či železa. Neobsahuje žádné chemické látky, zato v sobě má velké množství stopových prvků jako selen, jód nebo měď. Himalájská sůl našemu zdraví opravdu prospívá, což dokázala i studie v roce 2001. Dobrovolníci si ji přidávali do pitné vody a byly zaznamenány pozitivní změny v jejich organismu, jako je zlepšení dýchání, koncentrace a pokles stresu. Růžová sůl také zpomaluje příznaky stárnutí, vyrovnává hladinu cukru v krvi, vyrovnává pH v buňkách našeho těla včetně těch mozkových, pomáhá zlepšovat krevní oběh i usnadňuje dýchání. Použít ji můžete jako běžnou sůl, při vaření i jen na chleba s máslem. Nebo vyzkoušejte ochucenou česnekovou himalájskou sůl, která se hodí ke grilování a do salátů. Nejlépe je její krystalky dát do mlýnku a pro použití si vždy namlít čerstvou. Snadno se pak může stát, že klasickou bílou sůl tahle růžová ve vaší kuchyni plně nahradí.