Cukrovka – skrytý zabiják!

Cukrovka – skrytý zabiják

 

Říkate si, že jste ještě na cukrovku mladí? Opak může být pravdou! Cukrovka II. typu bývala dříve onemocněním starých lidí, také se jí říkalo „stařecká cukrovka“. Toto ale již dávno neplatí. S cukrovkou II. typu se velmi často setkáváme již u daleko mladších osob. Týká se tento problém i Vás?

V posledních letech první příznaky kolísající hladiny cukru v krvi mají již lidé kolem třicátého roku života. Vše souvisí se stresem a jídelníčkem.

Základními projevy kolísajícího cukru je únava, nervozita, náhlé pocení, chronické záněty ledvin, trávicí potíže, záněty žil, poruchy vidění.....

Co to je cukrovka II. typu?

Při cukrovce II. typu se sice ve vašem těle inzulin tvoří, ale jeho množství není dostatečné nebo jej máte dost, ale vaše buňky na něj reagují nedostatečně. Na rozdíl od cukrovky I. typu, kdy dochází ke zničení části slinivky, kde se inzulín vytváří, a to většinou buňkami vlastními. Jedná se o tzv. autoimunitní onemocnění. V tomto případě chybí inzulin v těle úplně.

Cukrovka II. typu vzniká převážně v dospělosti, a to pozvolně. Tento typ cukrovky při včasném zjištění je poměrně dobře léčitelný a správnou úpravou stravy a celkového životního stylu je možné hladinu cukru dlouhodobě udržovat na dobré úrovni i bez chemické medikace.

Jaké jsou příčiny vzniku cukrovky?

Cukrovka II. typu je civilizační onemocnění vznikající stručně řečeno z přebytku jídla, nedostatku pohybu a ze všudypřítomného stresu. Nadměrným požíváním cukru (téměř v každém, i slaném jídle), nekvalitních tuků, alkoholu a různých chemických látek včetně léků trvale způsobujeme extrémní metabolické přetížení pro naše játra, slinivku a následně celý zažívací trakt. Chronickým nedostatkem pohybu se nedostatečně aktivují naše svaly, a buňky v nich ztrácejí citlivost na inzulin.

Stres – spouštěč našich nemocí

Dlouhodobý chronický stres zatěžuje celý náš organismu. Nutí tělo k větší produkci stresových hormonů, což způsobuje nerovnováhu v jiných hormonálních oblastech, mimo jiné i v produkci inzulinu. Při stresu se nám také „přivírají“ vývody ze slinivky a ze žlučníku, takže strava je ve střevech špatně zpracována. Následují pak různé zažívací potíže.

Pokud vám hladina cukru v krvi neustále kolísá, a třeba při dovolené nebo ve fázi odpočinku jí máte normální, tak se jedná o typickou počínající cukrovku způsobenou stresem.

Při prvním zjištění zvýšené hladiny cukru v krvi je vhodné se domluvit s lékařem, upravit si životní styl a pravidelně měřit hladinu cukru v krvi, aby bylo jasné, jestli se jedná již o trvalé poškození anebo je možné ještě nastartovat regenerační procesy. Pokud hladina kolísá tak, že někdy bývá v normálu i bez chemické medikace, je velká šance vyhnout se rozvoji tohoto civilizačního onemocnění.

Komplikace cukrovky

Cukrovka jako onemocnění se dá dobře ovlivňovat užíváním farmaceutických léků, takže v současné době se již nejedná o smrtelné onemocnění. Daleko závažnější jsou však pozdní komplikace, mezi něž patří poškození periferních cév, což má za následek velmi špatné prokrvení končetin, poškození oční sítnice, zvýšené riziko infarktu a mozkové mrtvice, selhávání ledvin a celkovou sníženou hojivost ran.

Desatero pro prevenci cukrovky

  1. Naučit se číst složení potravin a znát co které složky v nich způsobují.
  2. Snížit celkový příjem cukrů, a to zejména těch skrytých v potravinách a nápojích
  3. Snížit celkový příjem ztužených tuků, a to zejména v potravinách (sladké tyčinky, průmyslově vyráběné sladké pečivo)
  4. Dodržovat dostatečný příjem bílkovin, které jsou pro tělo zdrojem dlouhodobé energie, a my pak nemáme různé chutě na sladké
  5. Pravidelně konzumovat mořské ryby anebo potravinové doplňky s obsahem omega 3 kyselin
  6. Snížit pití alkoholu na minimum anebo úplně abstinovat
  7. Pokud užíváte dlouhodobě léky konzultovat s lékařem nebo lékárníkem vhodnost a nutnost jejich užívání, případné kombinace. Velké množství léků zejména na hormonální bázi mohou cukrovku vyvolat
  8. Dodržovat správné rozložení pracovního dne na práci a odpočinek. Naučit se různé typy relaxací.
  9. Jíst minimálně 5x denně menší dávky s menší přílohou a větším obsahem zeleniny za dodržení vyváženosti stravy
  10. Pravidelně se hýbat. Denně chodit 30 minut rychlou chůzí

Jaké byliny nám pomohou?

Příroda ve svém nitru skrývá lék na každou naši nemoc. Jen je potřeba jej najít. Výluh z pupenů Borůvky černé snižuje hladinu cukru v krvi a chrání oční pozadí. Bylinný čaj Anticukr  nebo směs z pupenů Anticukr sníží hladinu cukru v krvi, a také ochrání ledviny a cévy. Tinktura z Morušovníku  upraví občas kolísající hladinu cukru v krvi a snižuje chuť na sladké.  Přírodní kapsle Aloe C+ působí jako velmi účinná prevence. Při velkém psychickém zatížení nezapomeňte na Šišák bajkalský  nebo kořen přírodní kapsle Pohoda

Začněte s prevencí již teď, nečekejte až vás postihne tato nemilosrdná diagnóza!