Čočka černá BELUGA Puritas®

P1010050

 

Čočka černá BELUGA Puritas® 1000g Doy-pack ZIP

Za 100 gramů pravého černého kaviáru dáte  klidně i 10 000 Kč, u nás ho máte za necelou stovku za jedno kilo! Tedy za předpokladu, že se spokojíte s kaviárem mezi luštěninami - černou čočkou BELUGA. Ta vám přijde vhod vždy, když budete chtít zpestřit vaši sváteční tabuli a nebudete chtít utrácet tolik za pravý černý kaviár. Vaši hosté vám to snědí i s navijákem, tedy alespoň do doby, než ochutnají. Ale máte ještě šanci, že někteří z nich v životě kaviár nejedli a tudíž rozdíl nepoznají. Černá čočka BELUGA je oblíbená nejen kvůli své netradiční barvě a velikosti, nýbrž i díky specifické oříškové chuti, kterou si zamilujete. Tak vytaste se s kaviárem mezi luštěninami vždy, když si to vaše slavnostní menu vyžádá a klidně se před návštěvou pochvalte, že kaviáru máte pokaždé dostatek. Vždyť kaviár mezi luštěninami si můžete dovolit snídat, obědvat i večeřet!

Černá čočka patří mezi oblíbené potraviny. Na 100 g má dvojnásobné množství bílkovin (24 g) než třeba tofu (10 g), spoustu vlákniny a její černý pigment obsahuje anthocyaniny, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách). Je také dobrým zdrojem vitamínů B a minerálů (například železa a hořčíku).

Anthocyaniny, jsou antioxidanty, které  chrání buňky před volnými radikály a hrají významnou roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a některých druhů rakoviny a před stárnutím obecně.

Bílkoviny jsou důležité pro růst a obnovu organismu, vláknina snižuje cholesterol a vyrovnává hladinu cukru v krvi, čímž zamezuje výkyvům glykémie po jídle. Je také efektivní v předcházení zácpy a její dostatečná konzumace pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním.

Na rozdíl od zelené čočky a dalších luštěnin, belugu není nutné před přípravou namáčet. Vaří se v neosolené vodě zhruba 25 – 30 minut.

Beluga se skvěle hodí do salátů, k lososovi, výborně chutná s kořenovou zeleninou a s vlašskými ořechy. Její jemnou chuť můžete doplnit olejem z vlašských ořechů, sezamovým nebo balsamico octem s kapkou hořčice. Výborně bude chutnat i v pomazánkách.

Čočka obecně obsahuje puriny, takže její nadměrná konzumace může vést k zvýšené akumulaci kyseliny močové v organismu. Nejnovější studie ukazují, že pouze puriny živočišného původu zvyšují riziko dny, ale pokud již toto onemocnění máte, nebo máte rodinou historii, je nutná s konzumací opatrnost.

Specifikace: Luštěnina – čočka drobnozrnná - celá
Složení: Čočka neloupaná sušená
Baleno v České republice. Země původu: Francie, Kanada


Příprava:

 • Čočku přebereme, propláchneme, vložíme do hrnce se studenou vodou, přivedeme k varu a vaříme pod pokličkou cca 25 – 30 min. Můžeme osolit i v průběhu vaření, ochutit kurkumou, saturejkou nebo majoránkou.
 • Průměrné nutriční hodnoty na 100 g výrobku (v surovém stavu)

  Energetická hodnota:

  1294/308

  kJ / kcal

  Bílkoviny:

  24,71

  g

  Sacharidy:                    

  37,17

  g

  -          z toho cukry:

  1,87

  g

  Tuky:                      

  1,52

  g

  -          z toho nasycené mastné

   

  g

  -          kyseliny:

  0,2

  g

  Sůl:

  0,01

  g

  Vláknina:

  23,3

  g

Koupit můžete i u nás: https://www.puritas.cz/lusteniny/cocka-cerna-beluga-puritas-1000g-doy-pack-zip/