Co udělají s Vaší váhou jen 2 polévkové lžíce kokosového oleje denně?

P1080993

 

Co udělají s Vaší váhou jen 2 polévkové lžíce kokosového oleje denně?

Kokosový olej je jeden z mála druhů potravin, který můžeme jednoznačně nazvat super-potravinou. V tomto článku se Vám to pokusíme blíže vysvětlit.

Co obsahuje kokosový olej

Kokosový olej má v sobě unikátní kombinaci mastných kyselin s velmi silnými medicinskými účinkami. Konkrétně se jedná o takzvané dlouhé řetězce trygliceridů, které se v těle metabolizují jinak, než ostatní mastné kyseliny. Přechází z jater do trávícího traktu, kde jsou potom následně zužitkované jako rychlý zdroj energie.

Země, ve kterých se konzumuje kokosový olej jsou považovány za jedny z nejzdravějších míst na planetě.

V naší západní kultuře je kokos stále považovaný za exotické ovoce. Konzumují jej převážně jen lidé, kteří se zajímají o zdravou výživu. V některých zemích je však kokosový olej základní složkou potravin. Například v jižním Pacifiku konzumují lidé až 60% kalorií z kokosových ořechů. Tím je to řadí k největším konzumentům saturovaných tuků na světe (u nás považované za nezdravé). Tito lidé jsou však extrémně zdraví, bez nejmenších známek onemocnění srdce a cév.

Pojďme se nyní blíže podívat na zdravotní účinky kokosového oleje

Pomáhá kontrolovat váhu

Jedna studie z roku 2009 se zaměřila na souvislost mezi těůesnou váhou a konzumací kokosového oleje. Zjistila, že snižuje obezitu v oblasti břicha a pasu. Kokos je lehce stravitelný a také chrání tělo před inzulínovou rezistencí.

Dobrý zdroj kyseliny laurové

Kyselina laurová obsažená v kokosovém oleji dokáže usmrtit bakterie, viry, plísně a jiné typy infekcí. Když je olej enzymaticky strávený, vytváří monoglycerid známý jako monolaurin. Ten společně s kyselinou laurovou zabíjí škodlivé patogeny.

Zmírňuje křeče

Ketogenní dieta obsahuje nízké procento sacharidů, ale je bohatá na tuky. To vede ke zvýšení koncentrace ketonů v krvi. Ze zatím ne celkem známých důvodů, tento typ stravy snižuje míru křečí a záchvatů u dětí s epilepsií.

Zlepšuje trávení

Mnoho lidí trpí zažívacími problémy. Právě oni by měli zvážit o přidání kokosového oleje do svého jídelníčku. Kokosový olej pomáhá při onemocnění zažívacího traktu jako například při syndromu dráždivého střeva, ale také při přítomnosti bakterie Helicobakter pylori v žaludku. Mastné kyseliny mají antimikrobiální vlastnosti, které tlumí růst bakterií, kandidy a dokonce i parazitů, které zapřičiňují špatné trávení.

Pomáhá kontrolovat cukrovku II. typu

Nedávná studie provedená Garvinovým institutem pro medicínský výzkum ukázala, že kokosový olej pomáhá předcházet inzulínové rezistenci a tím snižuje riziko rozvoje cukrovky II. typu.

V kuchyni umožňuje vařit při vysokých teplotách

Vzhledem k obsahu středně dlouhých řetězců mastných kyselin má kokosový olej vyšší tepelnou odolnost proti přepálení oproti většině ostatních olejů. Jak jej začnete používat, možná také zjistíte, že ho máte raději než Váš oblíbený olivový olej. Hlavně tehdy, když budete potřebovat vařit při vyšších teplotách. Olivový olej totiž při dosažení bodu varu rychle oxiduje a vytváří volné radikály.

Zpomaluje tvorbu jemných vrásek a jiných známek stárnutí

Kokosový olej není jen na jídlo. Má mnoho možností využití i v kozmetice. Pomáhá totiž udržovat spojivové tkáně pevné, čímž právě předchází tvorbě vrásek a volné pokožky. Pro zmírnění viditelnosti jemných vrásek se aplikuje kokosový olej přímo na tvář. Můžete jej používat denně i pro zvlhčování pokožky.

Potlačuje hlad a tím umožňuje jíst méně bez přílišné námahy

Právě jedna z nejlepších vlastností kokosového oleje je, že snižuje pocit hladu. Zřejmě to souvisí se způsobem, jakým se metabolizují jeho mastné kyseliny. Ketony mají pravděpodobně efekt, kterým se snižuje hlad.

 

Závěr

Kromě přirozené formy se kokosový olej prodává ve formě i bez vůně. Doporučuje se kupovat pouze přirozený, protože jeho vůně i chuť jsou jednak příjemné a navíc tento neprošel dodatečnou úpravou, při které by se mohla část jeho prospěšných látek znehodnotit.

 Koupit můžete zde: https://www.puritas.cz/jedle-oleje-a-tuky/bio-kokosovy-olej-puritas-400ml/