Bolí vás záda?

Bolí vás záda

 

Bolesti zad představují v dnešní době jedno z nejčastějších onemocnění, na která se sice neumírá, ale bývá velmi obtěžující a limitující.

Často pak vede k návyku na různá analgetika, která následně svými vedlejšími účinky poškozují další důležité vnitřní orgány, které zpětně mají vliv i na bolesti zad.

 

Jak vypadá naše páteř?


Záda, respektive páteř, jsou osou našeho těla. Páteř se chová jako funkční celek, skládá se z obratlů, které na sebe velmi šikovně a pružně nasedají a umožňují tím různý rozsah pohybu.

Nejpohyblivější část celého systému je krční páteř. Nejmasivnější obratle jsou v bederní páteři a slouží jako „podstavce“ celých zad

Celý tento poměrně stabilní systém je ukotven v pánvi, zejména pomocí křížokyčelních kloubů neboli SI kloubů, které nás také dovedou pěkně potrápit. Tudíž kvalitní a správné péče o pohybový aparát a páteř musí primárně vycházet právě od SI kloubů a pomalu postupovat vzhůru.

Jednotlivé obratle jsou mezi sebou spojeny meziobratlovými klouby, vazy, šlachami a svaly. Obratle nasedají jeden na druhý a mezi tělem a oblouky vytvářejí kostěný kanál, chránící velmi citlivou a důležitou – páteřní míchu. Mezi těly jednotlivých obratlů se nachází meziobratlová ploténka, zajišťující pohyblivost, pružnost a veškerou elasticitu páteře.

Výhřez ploténky


Nejčastějším onemocnění páteře bývá výhřez meziobratlové ploténky. Ploténka je ze 70 % je tvořena vodou, skládá se z vazivového prstence s uvnitř uloženým jádrem. Jádro je schopno se vlivem okolních tlaků a náporů do jisté míry přizpůsobit, deformovat, nicméně po překročení určité hranice dochází k prasknutí prstence a vyhřeznutí jádra - ploténky do páteřního kanálu. Podle směru vysunutí ploténky může potom dojít k útlaku nervových struktur, nejčastěji nervového kořene, vedoucího od míchy do dolní končetiny. Nemocný pak cítí vystřelující bolest a pálení v oblasti dolních končetin, které může vést až k omezení hybnosti.Bolest zad – co nám tělo říká?


Z velké části bolesti zad ukazují právě na podvědomé, psychické příčiny potíží. 

Ukazují nám, že nejsme schopni unést, své emocionální zátěže, které si na sebe ochotně nakládáme. Musíme se opravdu starat o všechno a o všechny kolem? A chtějí to vůbec? Služba bližnímu je chvályhodná, ale jen do určité míry. Není v pořádku, že si nakládáme tolik, až se nakonec sami zlomíme.

Léčba bolesti zad


Pokud si hodně „nakládáme“ a sami od sebe se nezastavíme, naše moudré tělo to udělá za nás. Prostě nás zastaví bolestí páteře a nemožností pohybu. Nyní máme čas a možnost se upřímně podívat na svoje dosavadní konání. Pochopit a doslova přehodnotit naše postoje a jednání. Spoustu chyb děláme nevědomky, z pocitu nenahraditelnosti, z pocitu potřebnosti. Ale ti, které zachraňujeme a které si na svá bedra nakládáme, o to ve většině případů ani nestojí.

Akutní stádium

V akutním stádiu je důležitý klid a uvolňování staženého svalstva. Dobře funguje tzv. suché teplo. Takže zabalit oblast zad do teplé podušky a odpočívat. Z přírodních medikamentů velmi dobře působí Hořčík,ale v tomto případě v dávce až 2000 mg/ den a také vitamíny řady B, zejména vitamín B12. Tinktura z pupenů Bělotrn dokáže zlepšit přenos vzruchu po nervech. Pokud tedy pociťujeme vystřelující bolest do dolních končetin, mravenčení, brnění, omezení hybnosti, tak je na místě jeho užívání. Tinktura z pupenů Třezalky dokáže uvolnit zánět z těchto nervů a zároveň mírně působí proti bolesti.

Chronické stádium

Léčba chronické bolesti páteře je podobná. Důležitý není klid a posedávání, ale naopak pohyb, nicméně pohyb správný. Nejpřirozenějším pohybem pro tělo je chůze. Naučte se správně chodit, chodit ve vzpřímené poloze a zapojovat ty správné svalové skupiny. Trenér chůze Nordic walkink vám určitě poradí. Pravidelná denní rychlá chůze s hůlkami dokáže přímo zázraky. Pokud jí spojíte s posilováním hlubokých břišních svalů např. při cvičení Pilates, tak máte téměř vyhráno.

Z přírodních medikamentů je důležité pravidelní užívání Hořčíku a také dalších minerálů, vitamínů a doplňků pro výživu drobných kloubních spojení. Vše vyváženě propojené najdete v kapslích Klouby. Bylinný čaj Páteř pak uvolní vaše unavené a ztuhlé zádové svalstvo a zajistí správné prokrvení páteře a kloubů.

Jak u akutní, tak u chronické bolesti páteře je velmi dobrým pomocníkem tekutý Hořčík určený k zevnímu použití. Uvolní ztuhlé svalstvo a zmírní bolest.

Nezapomeňte na pravidelné kvalitní masáže. Hýčkejte své tělo, svoji páteř a také svou duši. Odvděčí se vám!