Vína, pivo, medovina
Děláte si legraci, že skleničkou vína doplňujete denní dávku ovoce? Nejste daleko od pravdy. Výživoví poradci sice doporučují konzumovat alkohol výjimečně, k tomu se ještě shodují na jedné věci – pořádná pohoda prospěje vašemu zdraví mnohem více než úzkostlivé počítání kalorií nebo zásoba vitamínů z lékárny.
Životní styl je v hlavě
Možná jste si všimli dvou odlišných „lidských druhů“. Někteří lidé se neustále hlídají v jídle, snaží se žít zdravě, přesto (nebo spíš právě proto) jsou vystresovaní a často nemocní. Naproti tomu existují pohodáři, kteří se opravdu netrápí tím, že si sem tam vychutnají smažák. Zdravíčko jim slouží, i když nemají věrnostní kartičku do lékárny.Jak je to možné?
Vysvětlení leží v našem mozku. Pokud si totiž vyčítáte každou kalorii, tělo nepřijímá naplno živiny a naopak si rádo usazuje tuk. Skoro jako by to dělal natruc, že? Když naopak myslíte na to, jak vám jídlo prospívá a že máte rádi sebe a své tělo, změny se postupně dostaví samy a beze stresu. Pozitivní nastavení vašich myšlenek se přirozeně odrazí ve vašem chování – začnete si vybírat zdravější jídlo, ustoupí žravé chutě a kila půjdou dolů samovolně.
Proto lidé často zhubnou a uzdraví se až poté, co vyřeší závažný problém ve svém životě. Dokud se ale tělo a hlava zaměřují na výčitky, potíže a špatné myšlenky, zdravíčku nepomůže ani hromada salátu.
Víno má spoustu kalorií! No a co?
Dietní guru nejspíš naříkají, kolik cukru víno obsahuje. Samozřejmě, vždyť je z ovoce! Za pneumatiku kolem pasu ale nemůže vaše večerní dvojka vína. O vaší kondici rozhoduje spíše celkový životní styl (tedy co jíte, jak se hýbete nebo jak nahlížíte na svět). Pro představu srovnejte tyto 3 situace, ve kterých přijmete podobné množství kalorií:
- Dorazíte naštvaní z práce a potřebujete konečně oddech! K seriálu otevřete pytlík brambůrek… než skončí epizoda, máte ho v sobě… a vy si začnete vyčítat, co jste to zase sežrali. Svůj žal zajíte zbytkem bonbonů.
- Koupíte si ovocné bio smoothie za 150 Kč. Brčkem ucucáváte stovky kalorií, zatímco běžíte pozdě na poradu. Do toho vám zvoní mobil, že vám posunuli zítřejší meeting, takže musíte přeskládat celý svůj program.
- Máte před sebou večer s partnerem, na který se oba těšíte. Otevřete si lahev višňového vína, čokoládu, povídáte si… a nejspíš vás čekají trochu spalovací chvilky.
Co myslíte, kdy se budete cítit nejlépe? A z které aktivity se vám uloží nejméně tuku? My máme jasno!
Přírodní zdroj vitamínů
Neříkáme, abyste začali jíst kořínky a léčili nemoci zaříkáváním. Zaplaťpánbůh za všechny lékaře a lékárny! Jen někdy máme pocit, že si lidé příliš zvykli spoléhat na pomoc chemie. Něco nás bolí, něčeho máme nedostatek a šup pro tabletku! Přitom na každý lidský neduh existuje přírodní pomocník. V dnešní době máme tu výhodu, že si můžeme vybrat – jestli se chceme svěřit medicíně (které vyřeší příznaky, nikoliv příčinu), nebo půjdeme po základech v přírodě (které fungují pomaleji, ale řeší podstatu problému).
Cpát do sebe projímadla na zácpu? Nebo hodně pít vodu a doplnit vlákninu dvěma jablky denně?Vyhazovat peníze za bělící pásky na zuby? Nebo v ústech poválet jahody?
Podpořit imunitu rozpustným céčkem? Nebo raději přírodním čajem či vínem z černého rybízu?
Podpořit imunitu rozpustným céčkem? Nebo raději přírodním čajem či vínem z černého rybízu?
Průměrně zdravý člověk se tedy může spolehnout na vlastní úsudek namísto lékárenských tobolek. Stačí k tomu „jen“ pestrý a hlavně čerstvý jídelníček, který jíte v pohodě a těmi, kterými máte rádi. Pracovní oběd s vaším šéfem to asi nebude…
Tak co vzít svoje zdraví do vlastních rukou, než bude pozdě?