Vachta trojlistá

Vachta trojlistáVachta trojlistá  (menyanthes trifoliata)

Sbíraná část:list
 

Účinně napomáhá při:

Trávicích potížích, problémech se žlučníkem a játry. Bylina rozrušuje žlučové kameny a napomáhá jejich vylučování, tlumí pocity nevolnosti, podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů.

Vachta zlepšuje krvetvorbu, používá se při anémiích a jako doplňková léčba při leukémii.

Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy.

Obecný popis:

Vachta trojlistá je asi 15-30 centimetrů vysoká, vytrvalá bylina hořké chutí.Oddenek je dlouhý válcovitý, plazivý, 10–15 mm tlustý, plný, větvený s šupinovitými, později opadavými listy. Dolní části lodyh jsou vystoupavé, nesou vždy několik listů. Listy jsou pochvaté dlouze řapíkaté, tříčetné, s lístky téměř přisedlými nebo podlouhle obvejčitými, 4–8 cm dlouhé a 1,7–3,0 cm široké. Lístky jsou tupé, celokrajné až mělce chobotnatě vroubkované, s vyniklou zpeřenou žilnatinou. Pochva je 3–5 cm dlouhá, řapík až 20 cm dlouhý, plný, s aerenchymatickým pletivem a nápadnými cévními svazky. Vachta trojlistá kvete v květnu až červnu. Stopky květenství vyrůstají z úžlabí dolních listů a jsou 15 - 30 cm dlouhé. V horní části s 3 - 7 cm dlouhým hustým pravidelným hroznem vyrůstá v úžlabí široce kopinatých listenů 10 - 20 oboupohlavných květů. Květní stopky jsou 5 - 10 mm dlouhé. Květy jsou různočleněné. Kalich je pětičetný, 2 - 3 mm dlouhý, s kratičkou květní trubkou a vejčitě kopinatými tupými cípy stejně dlouhými jako korunní trubka. Cípy mají na vnitřní straně má dlouhé, husté a měkké brvité třásně, vně růžové, uvnitř bílé. Tyčinek je 5, se střelovitými fialovými prašníky, čnělka je nitkovitá s dvojklannou bliznou, semeník je svrchní

Plodem je široce elipsoidní až vejcovitá, jednopouzdrová tobolka dlouhá 8 - 12 mm. Tobolky mají dvě chlopně a nepravidelně pukají.

Používaná část:

List

Způsob použití:

List se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami.

Najdete ve výrobku: bylinný čaj Žlučové kameny