Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovanáTřezalka tečkovaná (hypericum perforatum)

Sbíraná část:nať
 

Účinně napomáhá při:

Psychickém napětí, bolestech, zánětech, alergiích, vředech v trávicím traktu, po mozkové příhodě. Bylina podporuje látkovou výměnu – čistí krev, má silné protizánětlivé účinky, léčí ekzémy, záněty v oblasti gynekologie, poškození slinivky a jater, záněty ledvin, hemoroidy.

Působí při lehkých depresích, psychickém napětí. Účinně napomáhá při doléčování po mozkové příhodě a mozkové obrně.

Olej hojí rány a kožní onemocnění, tlumí bolesti pohybového aparátu.

Velmi silný účinek vykazuje výluh z poupat – gemmoterapie. Mimo jiné dobře tlumí ischiadické bolesti páteře, bolesti vystřelující z páteře do nohou.

Glykosidicky vázané červené barvivo hypericin působí jako sedativum a psychofarmakum, proto se třezalka už staletí používá jako uklidňující prostředek. Hypericin také zvyšuje citlivost na sluneční záření, proto při dlouhodobém užívání třezalky hrozí nebezpečí popálení od slunce.

Obecný popis:

Z vytrvalého oddenku vyhání tuhou, přímou, oblou, po stranách lehce zmáčknutou lodyhu. Listy jsou jednoduché, vstřícné, celokrajné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, bez palistů. Květy jsou žlutě zbarvené, pravidelné, pětičetné, oboupohlavné, ve vrcholičnatých květenstvích i jednotlivě. Na korunních plátcích jsou černé žlázky, obsahující červené barvivo. Tečky na lístcích obsahují olejíček. Plodem je tobolka.

Používaná část:

Kvetoucí nať

Způsob použití:

Nať se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. Velmi účinnou léčebnou formou je tinktura z byliny a tinktura z pupenů– gemmoterapie. Z Třezalky se připravuje známý třezalkový – Svatojánský olej karmínové barvy.

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů Třezalka, tinktura z bylin Třezalka, směs z pupenů Antistres, Trávicí směs, bylinný čaj Alergie, Antimls, Analgetik, Dobrý spánek, Lymfa, Migrenal, Páteř, Slinivka, Žaludek a dvanácterník, Žlučník, čajový koncentrát Klouby a páteř