Réva vinná

Réva vinnáRéva vinná (vitis vinifera)

Sbíraná část:pupen, list, plod
 

Účinně napomáhá při:

Zánětech žil, křečových žilách, žilních otocích, praskání cévek. Zlepšuje trávení, mírně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Celkově posiluje. Používaná léčebná forma je tinktura z pupenů – gemmoterapie, která v sobě obsahuje účinné látky z celé rostliny.

Obecný popis:

Réva vinná je popínavá dřevnatá liána, pnoucí se po oporách, k nimž se přichycuje pomocí úponků. Mají-li možnost, pak jedinci divokých odrůd mohou ve volné přírodě dosahovat výšek až 30 m, přičemž průměr kmene u země může dosáhnout až 1,5 m; jsou popsány případy, kdy rostlina dosáhla výšky až 43 m. Jedinci kulturních odrůd na vinicích, které vinaři nenechávají dožít takového stáří, dorůstají výšky nejvýše 4 m při průměru kmene do 50 cm. Listy jsou v zásadě okrouhlé, se třemi až pěti laloky o průměru do 15 cm. Borka kmene je světlehnědá a loupe se v dlouhých pruzích. Letorosty jsou sytěji zabarvené, žlutohnědé nebo červenohnědé. Květy žlutozelené barvy vytvářejí bohaté laty. Plodem jsou bobule kulovitého, vejčitého, nebo zaobleně válcovitého tvaru o průměru 0,4–1,5 cm a délce až 2,5 cm; u divokých odrůd bývají drobnější. Jejich barvy jsou velmi rozmanité, od zelené, zelenožluté, žluté po červenou až tmavofialovou.

Používaná část:

List, pupen

Způsob použití:

Účinnou léčebnou formou je tinktura – výtažek z mladých výhonů– gemmoterapie. Listy se používají na obklady. Bobule v gastronomii a vinařství.

Najdete ve výrobku: směs z pupenů Žíly - lymfa