Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákovýRakytník řešetlákový (hippophae rhamnoides)

Sbíraná část:plod, pupen
 

Účinně napomáhá při:

Zánětech žaludku a střev. Rostlina obsahuje velké množství bioaktivních látek, minerálů a vitamínů. Velmi dobře působí při celkové regeneraci organismu a také podporuje rekonvalescenci po těžkých nemocech.

 Dobře podporuje imunitní systém a působí proti celkovým zánětům. Olej hojí rány a kožní onemocnění.

Velmi silný účinek na imunitu a celkovou rekonvalescenci má výluh z poupat – gemmoterapie

Obecný popis:

Kořeny rakytníku jsou pouze povrchové, do hloubky maximálně 10-60 cm, a mají horizontální větvení. Na kořenech jsou patrné kořenové hlízky, některé dokonce dosahují velikosti golfového míčku.

Rakytník má střídavé, kopinaté, celokrajné listy, které dosahují délky 3-8 cm a jsou široké 3-10 mm. Listy má po obou stranách pokryté stříbrnými šupinkami, jež v dospělosti často olysávají.

Rakytník je dvoudomá, větrosnubná dřevina, jejíž samčí pupeny jsou 2-3 krát větší než pupeny samičí. Jejich květy jsou bezkorunné a ve květu je nálevkovitý kalich se dvěma kališními cípy, v němž je skrytý pestík. Barvy květů samčích a samičích jsou také rozdílné. Samičí květy mají žlutavou barvu, kdežto samčí zelenavě stříbřitou. Samčí květy obsahují čtyři tyčinky složené z podélných prašníků a krátkých nitek. Květy skládají krátké hrozny na větvičkách z minulého roku. Osa u samičích stromů se mění ve větvičku nebo v trn, u samičích stromů obyčejně opadává. Plody jsou peckovité tvaru kulovitého, elipsoidního až vejčitého. Odhadovaná délka je 5-10 mm a šířka je přibližně 3-5 mm. Zbarvení plodu je žluté, oranžové až červené. Dužina má barvu oranžovou a její struktura je olejovitá. Chuť je různorodá od kyselé přes hořkou až nasládlou.

Používaná část:

Plod, pupen

Způsob použití:

Plod se používá v gastronomii k přímé konzumaci nebo se z něj vyrábí olej. Léčebnou formou je tinktura z byliny a tinktura z pupenů– gemmoterapie. Z listů nebo mladé kůry je možné připravit bylinný čaj.

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů Rakytník, tinktura z bylin Rakytník, směs z pupenů Imunita, Jaterní detox, Trávicí směs.