Puškvorec lékařský

Puškvorec lékařskýPuškvorec lékařský (acorus calamus)

Sbíraná část:oddenek
 

Účinně napomáhá při:

Trávicích potížích, nadýmání, průjmech. Zlepšuje tvorbu trávicích šťáv, tlumí bolesti a křeče v zažívacím traktu. J

e vhodný pro diabetiky, jelikož snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje enzymatickou funkci slinivky. Velmi dobře působí na překyselení organismu.

Podporuje rekonvalescenci po ozařování a chemoterapii.

Žvýkání oddenku podporuje odvykání kouření

Obecný popis:

Puškvorec obecný je vytrvalá bylina dorůstající výšky nejčastěji 50-150 cm. Na bázi vyrůstá z až 3 cm silného plazivého oddenku. Celá rostlina je charakteristická svou nápadnou aromatickou vůní, což je nápadné zvláště při rozlomení oddenku. Lodyha je tříhranná. Listy jsou střídavé, dvouřadě uspořádané, přisedlé, na bázi s listovými pochvami. Čepele mají mečovitý tvar, jsou dlouhé nejčastěji 50-125 cm, a 0,7-2 cm široké, na okraji někdy trochu zvlněné. Květy jsou uspořádané do květenství, kterým je mnohokvětá válcovitá palice, která se směrem k vrcholu zužuje. Zpočátku je zelená, později hnědne, dorůstá délky 5-9 cm. Je sice vrcholová, ale vypadá jako boční, neboť podpůrný listen (toulec) palice působí dojmem pokračování lodyhy. Je 20-90 dlouhý a na první pohled spíše připomíná list.

Květy jsou velmi drobné, uspořádané v palici do šroubovice. Okvětí je zelenavé, složené ze 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3). Tyčinek je 6, ve 2 přeslenech (3+3). Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní.

Používaná část:

oddenek

Způsob použití:

oddenek se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. Je možné jeho užití i přímo na lžičku ve formě prášku.

Najdete ve výrobku: bylinný čaj Odkyselení organismu, Žaludek a dvanácterník, čajový koncentrát Překyselení