Podběl lékařský

Podběl lékařskýPodběl lékařský (tussilago farfara)

Sbíraná část:květ, list
 

Účinně napomáhá při:

Kašli, astmatu, nachlazení, chřipce. Bylina tlumí kašel a podporuje vykašlávání, chrání sliznice dýchacích cest.

 Listy působí také jako ochrana sliznice střev. S úspěchem se používá při vředové chorobě tlustého střeva nebo při Crohnově chorobě.

Obecný popis:

Podběl je vytrvalá bylina s podzemním plazivým šupinatým oddenkem. Podzemní výběžky oddenku dosahují nezřídka délky přes 1 metr. Květonosná lodyha je 5 až 15 cm dlouhá, za plodu se protahuje až na 30 cm. Lodyha je přímá, tenká, porostlá šupinovitými listy a je zakončena jediným úborem. Listy jsou jednoduché, řapíkaté, uspořádané v přízemní růžici a vyvíjejí se zpravidla až po odkvětu. Čepel je okrouhlá, široce vejčitá až srdčitá, mělce dlanitě laločnatá a na okraji oddáleně zubatá. Listy jsou v mládí oboustranně bíle plstnaté, na líci později olysávající. Úbory jsou zlatožluté, v průměru 2-3 cm široké, složené ze středových trubkovitých květů a hojných okrajových jazykovitých květů s plochou ligulou. Plodem je válcovitá 3-5 mm dlouhá nažka s chmýrem. Podběl kvete od března do dubna, v horských oblastech až do srpna.

Používaná část:

Květ, list

Způsob použití:

Květy obsahují škodlivé necidy, z toho důvodu není povoleno je běžně užívat do vyráběných bylinných čajů. Listy necidů obsahují minimální množství.

List se používá i ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami.

Najdete ve výrobku: bylinný čaj Angina, Chřipka, Průdušky