Oves setý

Oves setýOves setý (avena sativa)

Sbíraná část:plod
 

Účinně napomáhá při:

Psychických potížích, slabosti a vyčerpání. Oves mírně uklidňuje a přináší dobrý spánek, snižuje hladinu cukru v krvi, působí pozitivně při chronickém zánětu slinivky. Nápoj se používá pro zotavení při velké slabosti. Působí mírně analgeticky.

Obecný popis:

Oves je jednoletá tráva, která dorůstá výšky mezi 40 až 150 cm. Roste jednotlivě, stébla jsou hladká, přímá a poměrně mohutná. Pochvy listů jsou lysé a jazýčky krátké, oválné, se zašpičatělými zoubky. Čepele mají dosti drsnou strukturu z obou stran, zvláště pak na okrajích, jejich barva je šedozelená, délky dosahuje zhruba 3 cm a šířky kolem 16 mm. Druhem květenství je lata. Oves je jediným druhem obilí, které netvoří obilky v lichoklasech. Doba květu se udává od června do srpna. Plevy a pluchy odstávají a při výmlatu se oddělují. Obilky jsou drobnější, hustě porostlé trichomy. Plevy jsou sedmi až jedenáctižilné s běložlutou, hnědavou, červenou, nebo i černavou barvou.

Používaná část:

Plod

Způsob použití:

Plod se používá i ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. Používá se také v gastronomii k přímé konzumaci a nebo přípravě nápojů.

Najdete ve výrobku: bylinný čaj Analgetik, Antistres