Noni - Morinda citrolistá

Noni - Morinda citrolistáNoni - Morinda citrolistá (Morinda citrifolia)

Sbíraná část:plod
 

Účinně napomáhá při:

Plody této rostliny obsahují velké množství aminokyselin, vitamíny, minerály. Obsahuje proxeronin, což je látka nezbytná k tvorbě xeroninu. Ten je v těle důležitý pro obnovu poškozených tělesných buněk, a tím poškozených tkání a orgánů.

Proxeronin je molekula , která se v játrech mění na xeronin. Xeronin působí na hormonální rovnováhu v těle, díky tomu v něm ovlivňuje většinu pochodů – včetně imunitního systému. Proxerotin se běžně nachází v potravinách živočišného, ale především rostlinného původu. Díky velkému používání umělých hnojiv a chemie v zemědělství došlo celkově k poklesu proxeroninu v běžné stravě.  Noni obsahuje až 800x více proxeroninu než ananas, ve kterém byl objeven.

Plody obsahují velké množství látek, které jsou důležité pro naše zdraví - jedná se zejména o vitamíny C,B1 B3,Betakaroten, minerály železo, darslík, hořčík, fosfor, selen , 18 aminokyselin včetně 9 esenciálních, vlákninu a enzymy.

Plody celkově zlepšují psychickou a fyzickou kondici, pomáhají na zlepšení nálady , přispívají k lepšímu spánku, pomáhají normalizovat hladinu cukru a cholesterolu krvi, udržovat zdravou hladinu krevního tlaku, zlepšují činnost trávicího traktu , posilují imunitní systém, zlepšují prokrvení, chrání proti infarktu myocardu a mozkové mrtvici 

Obecný popis:

Je to keř nebo menší strom s šedou kůrou. Větve jsou hranaté, listy vsřícné, krátce řapíkaté a vejčité, celokrajné, lesklé. Květy jsou bílé až jasně žluté. Nepravé plody podobné moruši jsou vejcovité, krémově bílé až zelenavé barvy. Žlutá dužina je hořká, obsahuje tvrdá červenohnědá semena.

Používaná část: plod

Způsob použití: z plodů se používá 100% štáva a nebo se vysuší na 100% extrakt, který se dávkuje do kapslí . V rozvojových zemích, zejména v Africe se plody používají v kuchyni k zajištění vyvážené stravy.

Najdete ve výrobku: Vlasy