Maliník obecný (rubus idaeus)
Účinně napomáhá při:
Křečích v oblasti gynekologie. Tlumí svírání hladkého děložního svalstva, takže působí preventivně proti předčasnému porodu. Tlumí také menstruační bolesti.
Působí dobře i při křečích v oblasti trávicího traktu, zejména při potížích se žlučníkem a v oblasti tenkého střeva.
Plody podporují rekonvalescenci. Bylina je vhodná i pro těhotné a kojící ženy.
Zvláštní působení má tinktura z pupenů – gemmoterapie, která upravuje hladinu ženských pohlavních hormonů zejména u mladých děvčat, upravuje menstruační cyklus a společně s tinkturou z pupenů černého rybízu působí proti vaječníkovým cystám.
Obecný popis:
Maliník je keř, dorůstající výšky přes 1 metr. Větve jsou v dolních částech ostnité, jinak chlupaté až olysalé. Listy jsou lichozpeřené, lístky na rubu běloplstnaté, ostře pilovité. Koncový lístek je dlouze řapíčkatý, v obrysu srdčitý. Koruny květů jsou bílé, květy v chudokvětých latách, nicí. Plody - peckovičky - jsou červené, chutné; zralé maliny jsou vlastně souplodím a snadno se v celku oddělují od kuželovitého lůžka. Kvete v červnu. Roste hojně na pasekách, v křovinách a světlých lesích.
Používaná část:
List, plod, pupen
Způsob použití:
List se používá i ve formě bylinného čaje, nejlépe ve směsi s dalšími bylinami. Plod se používá k přímé konzumaci. Velmi účinnou formou je tinktura z pupenů - gemmoterapie
Najdete ve výrobku: Tinktura z pupenů Maliník, směs z pupenů Ženský, bylinný čaj Ženský, bylinný čaj Žlučník