Lípa srdčitá

Lípa srdčitáLípa srdčitá (tilia cordata)

Sbíraná část:květ, pupen
 

Účinně napomáhá při:

Chřipce, nachlazení, angině, zánětech horních cest dýchacích. Podporuje pocení, tlumí křeče v oblasti trávicího traktu a močového ústrojí. Zvláštní účinek má výluh z pupenů – gemmoterapie, jeho působení prokazuje uklidňující účinek na nervovou soustavu, zejména u dětí. Celkově zklidňuje a uvolňuje. Napomáhá při nevolnosti v dopravních prostředcích.

Obecný popis:

Lípa malolistá - srdčitá je statný opadavý listnatý strom s košatou, vysoko klenutou korunou, který dorůstá 30 a více metrů. Statný kmen je pokryt tenkou, tmavou a mělce podélně zvrásnělou kůrou. Pupeny jsou černohnědé, vejcovité. Listy jsou dlouze řapíkaté, nesouměrně srdčité a lysé, pouze v úhlech velkých žilek na spodní straně listů mají rezavé chomáčky chlupů (na rozdíl od lípy velkolisté, která je má bělavé). Kvete od června do července. Květy jsou oboupohlavné, žlutavě bílé, stopka vrcholíků je téměř do poloviny srostlá s jazykovým blanitým listenem. V době květu omamně voní. Plod je jednopouzdrý kulovitý oříšek s tenkostěnným oplodím.

Používaná část:

Květ, pupen

Způsob použití:

Květy se používají ve formě bylinného čaje, nejlépe ve směsi s dalšími bylinami. Velmi účinnou formou je tinktura z pupenů – gemmoterapie.

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů Lípa, bylinný čaj Chřipka, směs z pupenů Antistres, směs z pupenů Hypertonik, směs z pupenů Průdušky a nachlazení