Lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice většíLichořeřišnice větší (tropaeolum majus)

Sbíraná část:plod, list, květ, pupen
 

Účinně napomáhá při:

Zánětech horních cest dýchacích a v urogenitální oblasti. Bylina působí proti virům a bakteriím. Působí proti streptokokům, stafylokokům, e-coli, některým druhům salmonel. Je velmi účinná při zánětu močového měchýře, gynekologických zánětech, výtocích, chřipce, angině, nachlazení, zánětech ledvin, zánětech čelních dutin a horních cest dýchacích. Je vhodná i pro děti, těhotné a kojící ženy. Velmi rychlá a účinná forma je tinktura z pupenů – gemmoterapie.

Obecný popis:

Lichořeřišnice větší je jednoletá bylina, vysoká 15 až 40 cm, s poléhavou, plazivou, větvenou lodyhou dosahující délky až 5 m, v našich podmínkách jen okolo 3 m. Štítovité listy s ovíjivými řapíky jsou celokrajné, mělce laločné, lysé, mají v průměru 3 až 10 cm.

Pětičetné souměrné oboupohlavné květy na stopkách dlouhých 6 až 13 cm vyrůstají solitérně a bývají 5 až 7 cm dlouhé a mívají 3 až 6 cm v průměru. V květu je 8 plodných nitkových tyčinek s prašníky ve dvou přeslenech. Třípouzdrý svrchní semeník je tvořen třemi srostlými plodolisty, čnělky mají třílaločné blizny. Vajíčka jsou se dvěma obaly, polohu mají obrácenou. Korunních plátků bývá 7 až 10, uspořádány jsou ve dvou přeslenech. Okrouhlých kališních lístků je pět, bývají laločné, dolní tři mívají třásně, Jsou výrazně zbarveny, od původní oranžově červené přes vyšlechtěnou krémově bílou, lososově růžovou, žlutou, červenou až po fialovou.

Ve středoevropských podmínkách vykvétá v červnu až říjnu, opylována je hmyzem. Plodem je třípouzdrá tobolka se semeny kterými se lichořeřišnice větší spolehlivě rozmnožuje, jsou bez endospermu. Je velice citlivá na mráz.

Používaná část:

Plod, list,květ, pupen

Způsob použití:

Semena se používají ve formě bylinného čaje , nejlépe ve směsi s dalšími bylinami. Květy a listy se používají k přímé konzumaci. Velmi účinnou formou je tinktura z pupenů – gemmoterapie.

Tinktura z byliny se může také používat na podporu růstu vlasů. Vklepává se přímo do vlasové pokožky.

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů Lichořeřišnice, tinktura z bylin – Lichořeřišnice, směs z pupenů Ledviny a močový měchýř, směs z pupenů Průdušky a nachlazení, bylinný čaj Anticandid, Močový měchýř, čajový koncentrát Imunita děti