Kustovnice čínská - goji

Kustovnice čínská - gojiKustovnice čínská - goji (Lycium chinense)

Sbíraná část:plod
 

Účinně napomáhá při:

Užívání kustovnice má v čínské, korejské a japonské medicíně dlouhou tradici. Je považována za bylinu dlouhověkosti, radosti a zdraví. Plody posilují ledviny, zvlhčují plíce, chrání játra, podporují krvetvorbu. Posilují imunitu, snižují hladinu cukru a tuků v krvi, působí velmi dobře na vysoký krevní tlak. Droga má antioxidační účinky, zpomaluje stárnutí kůže a celého těla. Stimuluje správnou funkci červených a bílých krvinek, působí při chudokrevnosti. Podporuje trávení, zlepšuje činnost střev. Plody se také využívají na podporu plodnosti u mužů i žen.

Spolu s plody schizandry čínské (viz. čajový koncentrát Stres a vyčerpání) odstraňují celkovou únavu a ochablost organismu a výrazně zlepšují vidění, rozjasňují zrak. Kustovnice sama o sobě velmi dobře působí při zánětu očí, rozmazaném vidění, světloplachosti, zlepšují vidění ve tmě.

Plody kustovnice jsou vhodné zejména pro osoby těžce fyzicky a psychicky pracující, nemocné, oslabené a staré lidi a také pro aktivní sportovce. Kustovnice velmi dobře působí u dětí při nechutenství, podporuje jejich růst.

Obecný popis:

Kustovnice jsou opadavé nebo stálezelené, přímé nebo převisavé keře. Rostliny jsou často silně větvené a s kolcovými trny. Odění se skládá z jednoduchých chlupů . Listy jsou drobné, jednoduché, celistvé,  nebo přisedlé, bylinné až silně dužnaté , obvykle nahloučené na koncích krátkých větévek. Květy jsou dlouze stopkaté, jednotlivé nebo po několika svazečních  v úžlabí  listenů . Kalich je zvonkovitý, zakončený 2 až 5 zuby nebo laloky. Koruna je nálevkovitá až zvonkovitá, s krátkou korunní trubkou a většinou s rozestálými koncovými laloky. Tyčinek je 5 (výjimečně pouze 4), jsou přirostlé spodní částí  nitek v korunní trubce a většinou vyčnívají z květů. Semeník je dvoupouzdrý, čnělka je tenká, zakončená hlavatou bliznou . Každé pouzdro semeníku obsahuje 1 až mnoho vajíček .  Bobule jsou kulovité až podlouhlé, červené, žluté, oranžové nebo černé, se zbytky vytrvalého kalicha. Semena jsou zploštělá 

Používaná část:

plod

Způsob použití:

Doporučená denní dávka je 10-15g sušených plodů. Nejúčinnější je odvar připravený z 10 g plodů v 0,5 litru vody s dobou varu 5-10 minut. Pije se ve dvou dávkách na lačno včetně plodů, ty se zkonzumují také.

Plody lze také používat v gastronomii do cereálních směsí, kaší, ovocných knedlíků nebo sušenek.

Najdete ve výrobku: Goji - sušené ovoce