Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomáKopřiva dvoudomá  (urtica dioica)

list, nať, mladé výhony
 

Účinně napomáhá při:

 Podpoře všech fyziologických funkcí v těle. Velmi dobře působí proti všem druhům alergií, snižuje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje funkci jater i slinivky. Podporuje kvalitu krve, velmi dobře působí proti anémii. Působí při gynekologických zánětech, zlepšuje stav kloubů, působí při zánětech kloubů a šlach. Zlepšuje funkci ledvin a močového ústrojí a prostaty. Podporuje imunitu a působí proti zánětům.  Velmi dobře snižuje vysoký krevní tlak a je to základní bylina na očistu krve.  Nedoporučuje se pít bylinný čaj z čerstvé byliny déle jak 10 dní, jelikož může podpořit tvorbu močových kamenů. Sušená bylina ve směsi nemá omezení. Velmi účinnou formou je tinktura z mladých výhonů – gemmoterapie. U této formy nejsou popisované žádné alergické reakce.

Obecný popis:

Statná vytrvalá dvoudomá bylina dorůstající výšky 50–150 cm, výjimečně až 2 metrů. Lodyhy jsou přímé, nevětvené. V zemi vytváří plazivý žlutavý oddenek. Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až kopinaté, špičaté a pilově zubaté. Kvete od června do října. Samčí květenství jsou latovitá, přímá a převislá, samičí klasovitá nebo hroznovitá a kratší, během květu přímá, odkvetlá nicí. Okvětí je zelenavé. Květy jsou jednopohlavné, zpravidla dvoudomé, výjimečně se vyskytují jednodomá uspořádání, v tom případě bývají květenství většinou jednopohlavná. Plodem jsou vejčité nažky. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy. Dříve se mělo za to, že tyto žahavé chlupy obsahují kyselinu mravenčí, poslední výzkumy ale ukazují, že je to směs tří chemikálií – histaminu na podráždění kůže, acetylcholinu na vyvolání pocitu pálení a serotoninu na zvýšení účinků dvou předchozích látek.

Používaná část:

List a nať , mladé výhony

Způsob použití:

List a nať se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. . Léčebnou formou je tinktura z byliny a tinktura z mladých výhonů– gemmoterapie. Mladé kopřivy se na jaře využívají i v gastronomii.

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů – Kopřiva, směsi z pupenů: Ženský, Trávicí směs , Imunita, Čistící, Anticukr, bylinné čaje: Akné, Alergie, Anemík, Anticukr, Artroza, Celulitida, Čistící, Hypertonik, Imunita, Klouby, Kůže, Ledviny muži, Ledviny ženy, Otoky, Revma, Odkyselení organismu, Vlasy. Čajové koncentráty: Klouby a páteř, Imunita děti, Překyselení , Průdušky a plíce