Klanopraška – magnolka čínská

Klanopraška – magnolka čínskáKlanopraška – magnolka čínská (schizandra chinensis)

Sbíraná část:list, plod
 

Účinně napomáhá při:

Únavě, vyčerpání, stresu. Bylina příznivě ovlivňuje funkce jater, zlepšuje vidění, kvalitu cév, uvolňuje křeče, prohlubuje dýchání.

Celkově zvyšuje výkonnost, chrání organismus před následky stresu, dodává energii.

 

Obecný popis:

Klanopraška čínská je opadavá, keřovitá, pravotočivá liána bez úponků, dorůstající podle podmínek až do délky 10 a více metrů. Listy jsou světle zelené, poměrně tenké, eliptické až obvejčité. Žilnatina je zpeřená, se 3 až 7 páry postranních žilek. Čepel listů je 4,5 až 8 cm dlouhá, 2,5 až 6,5 cm široká, na okraji zoubkatá až pilovitá, na bázi klínovitá, na vrcholu krátce zašpičatělá. Zdřevnatělé stonky příjemně voní. Květy jsou jednotlivé, vonné, jednopohlavné a vyrůstají na bázi mladých výhonů. Okvětí je bílé, krémové nebo narůžovělé, nerozlišené, složené z 5 až 9 volných lístků. Tyčinek v samčích květech je nejčastěji 5, řidčeji méně nebo více (4 až 7). V samičích květech je 14 až 40 volných pestíčků. Plodem je podlouhlé souplodí růžovočervených až červených bobulí. Bobule jsou asi 5 až 7,5 mm velké.

Používaná část:

List, plod

Způsob použití:

Plod se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami, také je možné jeho užití přímo ve formě prášku. Velmi vhodná forma k užívání je výtažek – tinktura.

Najdete ve výrobku: tinktura z bylin – Klanopraška, čajový koncentrát Stres a vyčerpání

https://www.puritas.cz/bylinne-kapky-a-tinktury/klanopraska-tinktura-z-bylin-50ml-serafin/

https://www.puritas.cz/ovoce-bez-cukru-a-so2/schizandra-plod-natural-puritas-100g-doy-pack-zip/