Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatýJitrocel kopinatý (plantago lanceolata)

Sbíraná část:list, semeno
 

Účinně napomáhá při:

Zánětech a kašli. Tlumí záněty v oblasti dvanácterníku, žaludku a střev. Má celkové antibiotické účinky. Působí dobře na ledviny, snižuje bílkovinu v moči. Tlumí kašel a zlepšuje odkašlávání. Semeno zlepšuje střevní peristaltiku.   Při zevním užití velmi dobře hojí rány, čistí rány a zbavuje je hnisu.

Obecný popis:

Jitrocel kopinatý je přibližně 7–30 cm, vysoká bylina s krátkým a zpravidla větveným oddenkem. Listy jsou uspořádány většinou do několika přízemních růžic, jsou vystoupavé až vzpřímené, asi 10–25 cm dlouhé a asi 0,5–3 cm široké, jednoduché, na bázi se znenáhla zužují v řapík. Čepel je na vrcholu špičatá, celokrajná anebo oddáleně zubatá. Listem prochází 3–5 souběžně uspořádaných žil. Žíly jsou více viditelné ze spodní strany listu. Z růžice vyrůstají i podélně pětihranné stvoly, které jsou většinou přímé až obloukovitě prohnuté. Stvoly jsou typicky delší než listy. Zakončené jsou kulovitými až válcovitými klasy o délce 1–3 cm. Za plodu se klas prodlužuje, někdy až na 12 cm. Klasy obsahují tmavé drobné květy s bělavými až hnědými suchomázdřitými listeny. Jitrocel kvete až do příchodů mrazů a začíná kvést, když začnou delší dny.

Čtyřčetné květy jsou oboupohlavné a jsou srostloplátečné. Kališní cípy jsou 3–3,5 mm dlouhé, přední vysoko srostlé, zadní volné. Z drobné čtyřcípé koruny, která je dole srostlá v korunní trubku a je světle hnědavé barvy, vyčnívají čtyři nápadné tyčinky, které mají dlouhé bělavé nitky a bělavé až žluté prašníky. Jitrocel je opylován větrem, ale k rostlině zalétává i hmyz kvůli pylu. Po odkvětu vznikají plody v podobě vejčitých tobolek, které obsahují dvě velká leskle hnědá semena.

Používaná část:

List, semeno

Způsob použití:

List se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. Semeno se může konzumovat přímo

Najdete ve výrobku: bylinný čaj Ledviny ženy, bylinný čaj Průdušky, bylinný čaj Odkyselení , čajový koncentrát Průdušky a plíce