Jetel luční

Jetel lučníJetel luční (trifolium pratense)

Sbíraná část:květní hlávky
 

Účinně napomáhá při:

Květy obsahují látky podobné ženským pohlavním hormonům. Působí dobře při klimakteriu, poruchách menstruace, nepravidelné menstruaci, neplodnosti. Bylina působí při revmatismu, oteklých lymfatických uzlinách, cukrovce a bronchitidě.

Obecný popis:

Tato bylina v půdě vytváří mohutný kořenový systém. Základem je hlavní kořen, který proniká hluboko do půdy. Z něho vyrůstá listová růžice, z které vystupují přímé větvené lodyhy. Lodyhy nesou listy, které jsou v dolní části střídavě trojčetné a dlouze řapíkaté. V horní části jsou krátce řapíkaté až přisedlé. Jednotlivé vejčité až široce elipsovité celokrajné lístky mají na líci výraznou bělavou nebo červenohnědou půlměsícovitou skvrnu. Na rubu jsou lístky místy chlupaté a beze skvrny. Ostře špičaté palisty jsou s řapíkem vysoko srostlé.

Květenství je hlávkovité tvořené drobnými, krátce stopkatými, souměrnými oboupohlavnými pětičetnými květy. Květenství je o průměru 2–4 cm. Květy mají červené, někdy narůžovělé nebo zcela bílé korunní lístky. Vejčitě podlouhlá pavéza a úzce podlouhlá křídla jsou delší než tupý člunek. Květní hlávky jsou na spodní části zakryté velkými palisty podpůrných listů. Doba kvetení je od května do října. Pro délku korunní trubky může opylovat tuto bylinu pouze hmyz s dlouhým sosákem, především čmeláci nebo motýli.

Plodem je nepukavý jednosemenný lusk, pevně uzavřený v kalichu. Semena jsou nepravidelně ledvinovitá až 2,5 mm dlouhá. V obrysu mají výrazný kořínek vyznačený rýhou. Jsou hladká, lesklá, žlutě až fialově zbarvená. Semena se při výmlatu z lusku obtížně uvolňují.

Používaná část:

Květní hlávky červeného jetele

Způsob použití:

Plod se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. Mohou se dělat koupele v odvaru, a to zejména při revmatismu

Najdete ve výrobku: bylinný čaj Klimakter