Jeřáb oskeruše

Jeřáb oskerušeJeřáb oskeruše (Sorbus domestica)

Sbíraná část:plod, pupen
 

Účinně napomáhá při:

Zlepšování pružnosti a pevnosti cévní stěny, velmi dobře působí při křečových žilách, hemoroidech, zánětech žil, trombóze, špatném prokrvování. Snižuje otoky cévní a lymfatické, má protizánětlivé účinky. Napomáhá vstřebávání lymfatických bulek. Používaná léčebná forma je tinktura z pupenů – gemmoterapie, která v sobě obsahuje účinné látky z celé rostliny.

Obecný popis:

Jeřáb oskeruše je opadavý, listnatý ovocný strom dorůstající výšky až 15 m jako solitér nebo až 30 m v lese. V našich podmínkách se dožívá 300 až 500 let, v jižní Evropě až 600 let. V České republice je tato dřevina vzácná a vyskytuje se v Českém středohoří a na jihovýchodě Moravy.

Listy jsou střídavé, lichospeřené, jejich délka je 13 až 25 cm a skládají se z 13 až 21 lístků. Délka lístku je 3 až 6 cm, šířka 1 až 2 cm, tvar je podlouhle eliptický nebo oválný. Horní část listu je jednoduše pilovitá, spodní část celokrajná. Mladé listy jsou bíle ochlupené, toto ochlupení později mizí. Květenstvím je chocholík bílé, vzácně i růžové barvy. Kvete v květnu až červnu, květy odkvetou již za 14 dní.

Plodem oskeruše je malvice. Tvar plodů je různý, může být kulovitý, hruškovitý nebo i vejčitý. Barva žlutozelená až hnědozelená, na straně přivrácené ke slunci oranžová až červená. Váha plodu u nás 6 až 15 g, průměr plodu 2,5 až 3,0 cm. V jižní Evropě mohou být plody větší, s průměrem až 5 cm a váhou přes 25 g. Plody jsou sladké, šťavnaté a aromatické, ale pro konzumaci je vhodné je nechat uležet do té doby, než zhnědnou, tzv. zhniličkovatí.

Používaná část:

Plod, pupen

Způsob použití:

Léčebnou formou je tinktura – výtažek z poupat– gemmoterapie. Plod se používá v gastronomii.

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů Oskeruše, směs z pupenů Žíly a lymfa