Gotukola - Pupečník asijský

Gotukola - Pupečník asijskýGotukola - Pupečník asijský (centella asiatica)

Sbíraná část:list, mladý výhon
 

Účinně napomáhá při:

Pupečník asijský- Gotu kola - bráhmí = potrava pro mozek. Je to z nejhlavnějších bylin pro regeneraci nervové soustavy ze skupiny tzv. mozkových nutrientů. Zklidňuje a posiluje nervový systém, podporuje inteligenci, dlouhověkost a paměť. Účinkuje na nervová onemocnění, včetně depresivních stavů, psychických poruch, epilepsii, hypochondrii, předčasné stárnutí a zapomnětlivosti.

Podle odborníků látky obsažené v Gotu kole zvyšují tvorbu kolagenu v kostech a chrupavkách a napomáhají zlepšení periferního krevního oběhu. Gotu kola podle jejich informací posiluje buňky v cévních stěnách, čímž napomáhá průtoku krve. Právě tyto vlastnosti z ní dělají účinnou bylinu při celkové léčbě křečových žil a také lymfatickýchotoků.

Indové věří, že listy Gotu koly tlumí příznaky stáří a přispívají k dlouhověkosti. V tradiční medicíně se uvádí, že skrze nervovou soustavu pomáhá ovlivňovat mnoho biologických dějů :

  • zlepšovat mentální funkce - myšlení
  • zpomalovat degenerativní změny v mozku
  • zlepšovat periferní krevní oběh (studené nohy, ruce)
  • chránit proti ucpání cév krevní sraženinou - trombóze
  •  urychlovat rekonstrukci vnitřních tkání a kůže po nemocech a úrazech
  • zmírňovat bolesti hlavy
  • napomáhat při poruchách spánku
  • posilovat paměť
  • snižovat únavu a depresivní náladu
  • podporovat lymfatický systém a působit proti otokům 


 Podle posledních průzkumů je doporučována jako prevence před dlouhým letem letadlem, ale také ženám užívajícím antikoncepční pilulky jako prevence trombózy.

 Velmi dobrou formou je tinktura z pupenů – gemmoterapie, která v sobě obsahuje účinné látky z celé rostliny a zajišťuje vysokou vstřebatelnost v organismu.

Obecný popis:

Gotukola je nízká vytrvalá bylina s plazivou lodyhou, kořenující, lysou asi 33 centimetrů dlouhou, se střídavými, dlouze řapíkatými listy, okrouhlými, některými štítovými. Mělce vroubkované až dlanitě laločnaté, velmi drobné květy v nahloučeném květenství vyrůstají v létě na stopkách paždí listů, ale listy obvykle nepřesahují. Vyskytuje se v horkých bažinatých oblastech, zejména v Indii, na Srí Lance, v Číně, ale také třeba v Austrálii nebo jižní Africe. Bylina je rozšířena také po celé jihovýchodní Asii.  K léčebným účelům se používají nejčastěji listy, ale velmi účinné jsou mladé výhony.

Používaná část:

List, mladý výhon

Způsob použití:

V asijských zemích se používá v kuchyni jako druh salátu a dělají se z ní výtečné osvěžující nápoje.

List se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. Nejúčinnější forma podávání je ve formě výtažku – tinktury z listů nebo z mladých výhonů- gemmoterapie

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů Gotukola, tinktura z bylin Gotukola, bylinný čaj Lymfa