Černý rybíz

Černý rybízČerný rybíz  (ribes nigrum)

Sbíraná část:plod, list, pupen
 

Účinně napomáhá při: 

 Listy působí proti revmatu, při cévních onemocněních, podporují funkci ledvin a močového měchýře. Plody obsahují velké množství vitamínů, minerálů a dalších pozitivních látek potřebných k celkové rekonvalescenci těla.  Bylina působí proti otokům, podporuje snižování tělesné hmotnosti, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Zvláštní účinek má výluh z pupenů – gemmoterapie, jeho působení prokazuje kortikoidový efekt. Snižuje záněty v organismu, působí proti alergickým reakcím, svědivému ekzému, silně posiluje imunitní systém. Snižuje otoky, revmatické projevy, záněty v oblasti uší, mandlí a krku.

Obecný popis:

Keř s velmi pronikavým aroma. Velké řapíkaté listy jsou tří až pětilaločné, s trojbokými úkrojky, dvakrát hrubě pilovitými a na rubu žlázovitě tečkovanými. Květenství je uspořádáno do řídkého hroznu. Plodem jsou aromatické tmavé bobule.

Používaná část:

Plod, list, pupen

Způsob použití: Listy se používají ve formě bylinného čaje , nejlépe ve směsi s dalšími bylinami. Plody se mohou používat na výrobu marmelád, vín a likérů. V bylinářství se používá sušený plod do čajových směsí. Velmi účinnou formou je tinktura z pupenů – gemmoterapie

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů Černý rybíz, bylinný čaj Bystrá mysl, bylinný čaj Cholesterin, směs z pupenů Klouby, směs z pupenů Ledviny a močový měchýř.