Brusinka obecná

Brusinka obecnáBrusinka obecná (rhodococcus vitis - idaea)

Sbíraná část:list, plod, pupen
 

Účinně napomáhá při:

zánětech močového měchýře, ledvin a močového ústrojí. Dobře působí při inkontinenci, slabém močovém měchýři.

Napomáhá při infekčních průjmech, zlepšuje střevní peristaltiku.

Účinné látky se lépe uvolňují do výluhu – tinktury, která je účinnější než čaj. Plody se mohou terapeuticky užívat maximálně dva měsíce.

Tinktura z pupenů – gemmoterapie je nejúčinnější forma použití této drogy. Působí při chronických zánětech močového měchýře a močového ústrojí, při zánětech prostaty, potížích s močením a dostatečným vyprazdňováním močového měchýře.

Obecný popis:

Brusinka je plazivý keřík dorůstající do výšky 15 - 25 cm. Nadzemní stonek i rozvětvený oddenek má zdřevnatělý. Na zelených ojíněných větvičkách rostou vejčité listy. Svrchní strana listu je zbarvena tmavozeleně leskne se, spodní strana je šedomodrá až šedozelená a matová.

Květy v květenství hroznu rostou na krátkých stopkách. Barva květu je bílá přes narůžovělou do růžové. Koruna okvětí je zvoncovitá se čtyřmi korunními lístky, kalich okvětí je pouze blanitý s pěti květními lístky, trojúhelníkovou čnělkou a 8–10 tyčinkami. Kvete od května do července.

Plody - brusinky jsou červené bobule. Jsou jedlé, kyselé nahořklé, dozrávají v srpnu až říjnu.

Používaná část:

List, plod, pupen

Způsob použití: List se používá ve formě bylinného čaje, nejlépe ve směsi s dalšími bylinami. Plod se používá ve formě bylinného čaje, nejlépe ve směsi s dalšími bylinami, ale také se z něj vyrábí různé likéry, kompoty a šťávy. Je možné jej konzumovat i syrový nebo sušený. Pozor! Plody proslazené bílým cukrem nejsou léčivé!  Z pupenů se vyrábí tinktura - gemmoterapie 

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů rostlin Brusinka, směs z pupenů rostlin Klimakter, směs z pupenů rostlin Ledviny a močový měchýř