Bělotrn kulatohlavý

Bělotrn kulatohlavýBělotrn kulatohlavý (echinops sphaerocephalus)

Sbíraná část:semena, poupata
 

Účinně napomáhá při:

Bolestech páteře putujících od bederní páteře přes kyčel někdy až k plosce nohy. Je účinný při tzv. ústřelu. Působí při svalových atrofiích, periferních obrnách, obrnách lícního nervu, zánětech a bolestech nervů. Velmi dobře zlepšuje vedení vzruchu po nervech po různých obrnách nebo necitlivosti končetin či jiných částí těla. Je vhodný po mozkové mrtvici.  Nedoporučuje se užívat s léky na podporu činnosti srdce. Tinktura z pupenů – gemmoterapie je nejbezpečnější a nejúčinnější forma podávání

Obecný popis:

vytrvalá rostlina jejíž lodyha vyrůstající z větveného, kulovitého kořene s protáhlou hlavou dosahuje do výše obvykle 50 až 200cm, někdy i více. Hranaté, tuhé, ve spodní části vlnatě chlupaté, v horní části hustě pýřité lodyhy jsou přímé, jednoduché nebo pouze ve vrchní polovině jednoduše větvené. Přízemní dlouze řapíkaté listy vytvářející listovou růžici jsou eliptické až kopinaté, peřenosečné nebo peřenoklané a mohou dosáhnout délky až 70 cm. Peřenoklané listy vespod lodyhy jsou s řapíky a mají čepele obvejčité až podlouhle eliptické; na tmavě zelené svrchní straně jsou pýřité, na šedobílé spodní jsou porostlé plstnatými chlupy a mohou být dlouhé do 50 a široké do 18 cm. Listy uprostřed a nahoře jsou menší, přisedlé až objímavé, jinak jsou tvarem podobné spodním. Střídavě vyrůstající lodyžní listy jsou nestejně zubaté a jejich listové úkrojky jsou špičatě zakončené s ostny na koncích.

Kulovitá, terminální, bělavě šedá květenství, strbouly (někdy také nazývané hlávky), měří v průměru 4 až 8 cm a jsou pravidelně sestaveny z velkého počtu jednokvětých úborů dlouhých asi 2 cm. Květenství vyrůstají na dlouhých stopkách s červeno hnědými žláznatými chlupy. Zákrov květů se skládá ze tří řad světle žlutých listenů kopinatého tvaru, vnější a střední listeny jsou krátké, namodralé barvy, brvité a na hřbetě žláznaté, vnitřní jsou dvakrát delší a bez žláznatých chlupů. Trubkovitá koruna oboupohlavných květů je složena z pěti srostlých, bělavě šedých nebo namodralých plátků z vnějšku žláznatých. V květu je pět tyčinek nesoucích šedé prašníky. Spodní semeník je srostlý ze dvou plodolistů. Kvete od června do srpna, opylován je létajícím hmyzem.

Plody jsou válcovité, chlupaté, žlutavě hnědé nažky, dlouhé 6 až 10 mm a široké 1,5 až 2 mm. Na vrcholu mají korunku chmýru vytvořeného šupinkovitými štětinkami, které jsou asi do poloviny třásnité rozpraskané.

Používaná část:

Semena, poupata

Způsob použití: z poupat se vyrábí tinktura – gemmoterapie. Z nadzemní části se může dělat odvar na omývání při kožních zánětech.

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů rostlin Bělotrn