Artyčok zeleninový

Artyčok zeleninovýArtyčok zeleninový (cynara scolymus)

Sbíraná část:list během květu
 

Účinně napomáhá při:

Poruchách činnosti jater a žlučníku. Zvyšuje vylučování žluče, detoxikuje játra. Působí na snižování hladiny krevního cukru, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Podporuje tvorbu trávicích enzymů ve slinivce. Účinně napomáhá při poruchách trávení, látkové výměně, působí dobře při léčbě ekzémů. Je vhodný i do bylinných směsí na úpravu tělesné hmotnosti. Nesmí se používat při těžkých poruchách funkce ledvin.

Obecný popis:

Artyčok je teplomilná trvalka s lodyhou přesahující jeden metr. Přízemní listy rostou v růžici, jsou lodyžní, střídavé, velké, šťavnaté, široce vejčité, peřenoklané. Kulovité zákrovy jsou tvořeny masitými listeny s plochým přívěskem, jsou tlusté bez ostnů. Plodem je nažka. Z původního planého artyčoku byly vyšlechtěny dva typy kulturních rostlin, artyčok, pěstovaný pro jedlé květní úbory, a kardus čili španělský artyčok, u něhož se jedí stonky a listy.

Používaná část:

List sbíraný během květu

Způsob použití: Listy se používají ve formě bylinného čaje, nejlépe ve směsi s dalšími bylinami. Jelikož jeho chuť je silně hořká, není vhodný na užívání jako samostatná bylina. Z listu a kořene je možné také vyrobit aperitiv.

Najdete ve výrobku: bylinný čaj Cholesterin