Aronie – Černý jeřáb – Temnoplodec černý

Aronie – Černý jeřáb – Temnoplodec černýAronie – Černý jeřáb – Temnoplodec černý  (aronia melanocarpa)

Sbíraná část:plod, pupen
 

Účinně napomáhá při:

 Poruchách činnosti štítné žlázy. Pupeny tohoto keře umí účinně regulovat činnost štítné žlázy jak při hyperfunkci, tak i při hypofunkci.  Velmi dobře také působí při tzv. uzlech na štítné žláze. Její užívání v tomto případě však musí být dlouhodobé a ideálně v kombinaci s Vilcacorou a odpovídajícím bylinným čajem na štítnou žlázu.

Droga velmi dobře působí při vysokém krevním tlaku, podporuje kvalitu cév, působí proti arterioskleróze, snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Plody působí při vylučování nežádoucích soli z organismu, takže jsou vhodné při chorobném usazování solí v oblasti kloubů, plochých kostí např. na patách i při zánětech Achillovy šlachy.

Plody obsahují velké množství vitamínů a flavonoidů působících zejména na kvalitu cévní stěny. Plody jsou silným antioxidantem. Tinktura z pupenů rostliny obsahuje velké množství rasveratrolu .

Obecný popis:

Strom nebo keř. Listy jsou střídavé, jednoduché, celokrajné s vroubkovanými okraji. Na podzim listy září červenými a oranžovými odstíny. Květy jsou malé, s 5 okvětními a 5 kališními lístky, složené v chocholičnatém květenství. Plodem je malá malvice se svíravou tříslovitou příchutí.

Používaná část:

Plod, pupen

Způsob použití: plody se mohou používat na výrobu marmelád, vín a likérů. V bylinářství se používá sušený plod do čajových směsí. Nejúčinnější formou je tinktura z pupenů – gemmoterapie.

Najdete ve výrobku: tinktura z pupenů černý jeřáb